Skarga Lichockiej nie zadziałała? "Warto rozmawiać" ma wrócić na antenę TVP. Pospieszalski zabrał głos

Prawdopodobnie w maju TVP ponownie będzie emitować program "Warto rozmawiać" - zapowiedział Jan Pospieszalski. Prowadzący był krytykowany przez Joannę Lichocką i przed dwoma tygodniami program nagle zdjęto z anteny.
Zobacz wideo Politycy Porozumienia odcięci od TVP. „To zupełnie kuriozalna sytuacja”

W ubiegłym tygodniu TVP wstrzymała emisję programu Jana Pospieszalskiego "Warto rozmawiać". Według "Komisji Etyki TVP" miało w nim zostać naruszone "zasady etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej". Jednak program wróci na antenę, o czym poinformował w piątek sam prowadzący.  

- Decyzję są podjęte, że wrócimy na antenę - powiedział Pospieszalski w nagraniu na Facebooku. Dziękował za wsparcie widzom programu. Stwierdził, że na razie trudno powiedzieć, kiedy program będzie ponownie emitowany. - Być może jeszcze w maju - powiedział. 

- Zapowiadamy też i liczmy, ze TVP dotrzyma słowa i po wakacjach będzie jakieś nowe otwarcie, odświeżenie formuły programu, na co trzeba się już teraz nastawić - poinformował.

Lichocka krytykowała opinię Pospieszalskiego. Wysłała też pismo do Kurskiego

Telewizja Polska wstrzymała emisję poniedziałkowego wydania programu "Warto rozmawiać" w ubiegłym tygodniu. "Przed wejściem do studia poinformowano nas, że program jest nagrywany i zostanie wyemitowany później. Tyle dowiedziałem się od dyrekcji anteny. Kiedy? Nie wiem" - poinformował Jan Pospieszalski. 

Jak spekulowano, decyzja mogła mieć związek z ostrą reakcją posłanki PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanny Lichockiej na opinię Pospieszalskiego nt. działań rządu w czasie pandemii, o czym pisaliśmy w Gazeta.pl. Lichocka komentowała właśnie tę audycję, w sprawie której wypowiedziała się Komisja Etyki TVP.

Posłanka PiS sama przyznała, że skierowała do prezesa TVP i przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) pismo ws. jednego z wydań "Warto rozmawiać" (wyemitowane 12 kwietnia) - jej zdaniem program Jana Pospieszalskiego podważył politykę rządu dotyczącą walki z koronawirusem. Pospieszalski mówił tam: - Walcząc bowiem z koronawirusem odnotowaliśmy zapaść w leczeniu innych groźnych, przewlekłych chorób. Coraz większa grupa lekarzy głośno wyraża swój niepokój wobec przyjętej bezalternatywnej - i jak widać mało skutecznej - polityki zdrowotnej rządu. 

Lichocka w piśmie zamieszonym na Twitterze pisała: "program był jednostronny i nierzetelny, a jego celem było uderzenie w zaufanie do szczepień, stosowania obostrzeń i metod leczenia chorób wywołanych Covid-19". "To nie jest pierwszy taki program w TVP tego autora". Kopię pisma wysłała także do prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej. 

W komunikacie na stronie TVP napisano, że "Komisja Etyki TVP po postępowaniu wyjaśniającym orzekła, że w programie 'Warto rozmawiać', wyemitowanym w dniu 12 kwietnia na antenach TVP3 i TVP1, a następnie powtórzonym w TVP Polonia, zostały naruszone 'Zasady Etyki dziennikarskiej obowiązujące w Telewizji Polskiej'".

Więcej o: