Gal Gadot: "Mój kraj jest w stanie wojny". Filmowa Wonder Woman jest krytykowana

Gal Gadot, która pochodzi z Izraela i odbyła dwuletnią służbę wojskową, nie po raz pierwszy wypowiada się na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Ostrzały rakietowe i bombardowania w Strefie Gazy trwają od piątku.

Obecnie, 13 maja, zachodnie media informują, że Izrael gromadzi wojska w pobliżu granicy ze Strefą Gazy. Rzecznik Sił Obronnych Izraela poinformował, że opracowywane są plany naziemnej inwazji. Sztab generalny ma podjąć decyzję, czy przedstawić je rządowi. Przedstawiciel izraelskiej armii mówi o "posunięciach przygotowawczych".

Gal Gadot o konflikcie palestyńsko-izraelskim: "Serce mi pęka". Jej słowa są krytykowane

Słowa Gal Gadot, czyli filmowej "Wonder Woman", spotkały się tymczasem ze skrajnymi emocjami. Aktorka napisała w mediach społecznościowych:

Serce mi pęka. Mój kraj jest w stanie wojny. Martwię się o rodzinę, przyjaciół, o moich krajan. To okrutny cykl, który trwa już zbyt długo. Izrael zasługuje na to, by żyć jako wolny i bezpieczny kraj. Nasi sąsiedzi podobnie. Modlę się za ofiary i ich rodziny, a także o to, by ta niewyobrażalna wrogość się zakończyła. Modlę się za naszych przywódców, aby znaleźli rozwiązanie, które pozwoli nam żyć w pokoju. Modlę się za lepsze czasy
 

Aktorka wyłączyła możliwość komentowania posta, ale polubiło go do 14:30 w czwartek ponad 933 tys. instagramowiczów i 123 tys. użytkowników Twittera. Słowa aktorki spotkały się także jednak z krytyką. Niektórzy zwracają uwagę na to, że Gal Gadot nie użyła słowa "Palestyńczycy", zastępując je słowem "sąsiedzi", a także to, że wyraża wsparcie w trakcie ataków Izraela na Palestynę.

Niektórzy piszą wprost, że aktorka jest narzędziem izraelskiej propagandy lub zwracają się bezpośrednio do Gal Gadot, pisząc, że jej ojczyzna nie jest w stanie wojny, a systematycznie zabija i wypiera z tamtych terenów palestyńskie rodziny. "40 palestyńskich dzieci zostało rannych i dziesięcioro zabitych przez żołnierzy Izraela. To nie wojna, to ludobójstwo" - pisze ostro jeden z nich.

To nie pierwszy raz, gdy pochodzenie i wypowiedzi aktorki spotykają się z podobną krytyką. W 2014 roku we wpisie na Facebooku aktorka pisała o modlitwie za "żołnierzy, którzy ryzykują życie, broniąc jej ojczyzny przed okropnymi czynami Hamasu". Podczas trwającej wtedy operacji w Gazie zginęło ponad dwa tysiące Palestyńczyków -  tym 1,4 tys. cywilów (dane BBC). Liban od lat pozostaje w konflikcie z Izraelem - rząd tego pierwszego państwa nie uznał nigdy istnienia Izraela, a granica między krajami to linia demarkacyjna, której bezpieczeństwa strzegą wojska UNIFIL (misja pokojowa ONZ). W 2017 roku nie pokazał w swoich kinach filmu "Wonder Woman", w którym Gadot zagrała tytułową rolę.

Konflikt izraelsko-palestyński. Zginęły dziesiątki osób

Izraelska armia szacuje, że od poniedziałku Hamas wystrzelił z Gazy około 1500 rakiet, z czego część spadła jeszcze na terenie enklawy. Jedna trzecia pocisków trafiła w budynki w Izraelu. Jeden z prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego wyraził obawę, że w Izraelu i w Gazie mogą być popełnianie zbrodnie wojenne.

Według władz Strefy Gazy, w tym momencie liczba śmiertelnych ofiar izraelskich nalotów wzrosła do 83. Wśród zabitych ma być 17 dzieci. 487 osób zostało rannych. W palestyńskich atakach rakietowych na Izrael zginęło siedem osób.

Od poniedziałku izraelskie lotnictwo zaatakowało Strefę Gazy przeszło 600 razy. Ugrupowanie Hamas wystrzeliło w tym czasie ponad 1600 rakiet na Izrael. Międzynarodowe próby załagodzenia sytuacji nie przynoszą efektów. Izraelskie media sugerują, że armia może chcieć wkrótce rozpocząć operację lądową w Gazie, co oznaczałoby wojnę na wielką skalę.

Więcej o: