Prezeska Polskiego Radia wykreśliła pomysłodawczynię konkursu z jego jury. "Decyzja jest nikczemna"

Decyzją prezeski Agnieszki Kamińskiej z jury i komisji artystycznej Konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów wykreślono Janinę Jankowską i Irenę Piłatowską-Mądry. Sęk w tym, że to Jankowska wymyśliła i zorganizowała ten konkurs jeszcze w 1998 roku. "Decyzja Polskiego Radia jest nikczemna i uważam, że właśnie tak powinno się ją nazwać" - komentuje Anna Sekudewicz, która do tego samego jury należała.

Janina Jankowska i Irena Piłątowska-Mądry przez lata sprawowały funkcję szefowych Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Jankowska była też wiceprzewodniczącą rady programowej Polskiego Radia. W poniedziałek napisała na swoim koncie na Facebooku "Historia zatacza koło. Po raz drugi zostałam definitywnie wyrzucana z Polskiego Radia".

Zobacz wideo O co chodzi w aferze z Trójką? Wyjaśniamy

Kamińska dalej robi czystki w Polskim Radiu

 "Decyzją prezes PR Agnieszki Kamińskie ja i ostatni szefowa Studia Reportażu i Dokumentu, Irena Piłatowska zostałyśmy wykreślone ze składu jury i z komisji artystycznej" - napisała na swoim profilu na Facebooku Janina Jankowska. To ona jeszcze w 1998 roku wymyśliła i powołała do życia dwuetapowy Konkurs stypendialny im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów, który miał charakter edukacyjny. W jego ramach jury wybierało sześciu finalistów, którzy następnie brali udział w seminarium poświęconym robieniu reportaży. Następnie wybierano spośród nich zwycięzcę, który otrzymywał roczne stypendium, by pod okiem Komisji Artystycznej "stworzyć reportaż swoich marzeń". Prace często były zagraniczne, a jak zapewnia pomysłodawczyni plebiscytu, ten otwierał "drogę kariery młodym dziennikarzom".

"Ha ha ha, doczekałam się. Historia zatacza koło. Po raz drugi zostałam definitywnie wyrzucana z Polskiego Radia. Pierwszy raz w stanie wojennym, obecnie przez władze wyznaczone przez niegdysiejszego mojego opozycyjnego kolegę, Krzysztofa Czabańskiego, czyli słynną panią prezes Polskiego Radia" - czytamy w jej wpisie.

Na decyzję Kamińskiej pojawiły się już pierwsze reakcje. Anna Sekudowicz - dziennikarka i reportażystka, zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice - zrezygnowała z zasiadania w jury konkursu, co ogłosiła za pośrednictwem koleżanki z pracy, Anny Dudzińskiej. W jej mediach społecznościowych czytamy:

Decyzja Polskiego Radia jest nikczemna i uważam, że właśnie tak powinno się ją nazwać. Protestując postanowiłam, że nie będę dłużej uczestniczyć w obradach tak okrojonej komisji artystycznej.

Jankowska w Polskim Radiu pracowała już w 1961 roku, od 1973 byłą członkinią Reakcji Reportaży Literackich. W 1982 roku została zwolniona, a wróciła dopiero w 1989 roku. Wtedy na dwa lata została wicedyrektorką radiowej Jedynki. Później wróciła do pracy reporterskiej, a do października 2020 była wiceprzewodniczącą rady programowej Radia Polskiego. Sama z tej funkcji zrezygnowała - w ostatnim czasie nie bała się krytycznie wypowiadać na temat tego, co dzieje się w Polskim Radiu, które jej zdaniem "nie realizuje dziś misji publicznej. Zasada bezstronności i pluralizmu światopoglądowego została wyeliminowana. Polskie Radio jest głosem jednej opcji politycznej".

Irena Piłatowska z kolei była od 2004 roku szefową Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jej reportaże były wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą, jest laureatką takich wyróżnień jak "Złoty Mikrofon", któy jest najwyższym polskim wyróżnieniem dla radiowców, Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy Nagrody głównej SDP, czyli "Wolności Słowa". Otrzymała ją "za odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obiegowym sądom środowiska dziennikarskiego, opinii publicznej i polityków". Piłatowska z Polskiego Radia odeszła na emeryturę jeszcze w styczniu 2020 roku.

Należy dodać, że ostatni finalista Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory czeka już drugi rok na możliwość zaprezentowania swojej pracy. W 2019 roku wygrał Antoni Rokicki z reportażem "Misja". Zarząd Polskiego Radia informuje, że realizacja materiału została zawieszona ze względu na pandemię. Przypomnijmy, że pierwszy potwierdzony przypadek COVID-19 odnotowano w Polsce 2 marca 2020 roku.

Janina Jankowska swój wpis zakończyła słowami: Dziękuję kolegom, którzy nie odeszli z komisji. "Dłużej klasztora niż przeora". 

Więcej o: