RPO pyta prezeskę Polskiego Radia, dlaczego usunęła z jury konkursu jego założycielkę. "To budzi wątpliwości"

Prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska zdecydowała, żeby z jury i komisji artystycznej Konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów wykreślić Janinę Jankowską i Irenę Piłatowską-Mądry. O ironię zakrawa fakt, że pierwsza z nich była pomysłodawczynią plebiscytu. W sprawie tej interweniuje Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk.

Janina Jankowska z Polskim Radiem z przerwami jest związana od 1961 roku, zaś na pomysł konkursu stypendialnego wpadła jeszcze w 1998 roku i kierowała nim wiele lat. "Decyzją prezes PR Agnieszki Kamińskie ja i ostatni szefowa Studia Reportażu i Dokumentu, Irena Piłatowska zostałyśmy wykreślone ze składu jury i z komisji artystycznej" - napisała na swoim profilu na Facebooku dziennikarka.

>>> Prezeska Polskiego Radia wykreśliła pomysłodawczynię konkursu z jego jury. "Decyzja jest nikczemna" <<<

 

Zobacz wideo Którzy artyści uniknęli cenzury, a którzy spotkali się z jej nadgorliwością?

RPO interweniuje w sprawie Polskiego Radia. Znowu

Podobnie gdy prezeska Polskiego Radia ogłosiła, że pracownicy Trójki nie mogą kontaktować się z mediami bez zgody szefostwa, tak teraz - kiedy okazało się, że Kamińska odsunęła od konkursu dla młodych reportażystów jego pomysłodawczynię - zainterweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego podejrzenia wzbudza fakt, że dziennikarka straciła pracę po tym, jak skrytykowała Polskie Radio. Na stronie RPO czytamy:

Rozwiązanie współpracy z Janiną Jankowską nastąpiło krótko po jej krytycznych wobec Polskiego Radia wypowiedziach dotyczących misji publicznej. To kolejna sytuacja rozwiązania współpracy z dziennikarzami, którzy przedstawiali krytyczne opinie o mediach publicznych. Działanie to budzi wątpliwości co do nieprzypadkowości rezygnacji ze współpracy przez publiczne radio z dziennikarzami, którzy korzystają z konstytucyjnie gwarantowanej wolności słowa (art. 54 Konstytucji).

Do października 2020 Janina Jankowska była wiceprzewodniczącą rady programowej Radia Polskiego. Sama jednak z tej funkcji zrezygnowała, bo jak tłumaczyła Polskie Radio jej zdaniem "nie realizuje dziś misji publicznej. Zasada bezstronności i pluralizmu światopoglądowego została wyeliminowana. Polskie Radio jest głosem jednej opcji politycznej".

Stanisław Trociuk prosi więc prezeskę Kamińską o powody, dla których Janina Jankowska i Irena Piłatowska-Mądry zostały usunięte z komisji artystycznej i z jury Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory, który współprowadziły przez lata.

Więcej o: