Google Doodle z okazji 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego zmieniło logo na stronie głównej m.in. polskiej wersji swojej wyszukiwarki. Internauci, którzy wejdą w niedzielę na stronę zamiast kolorowych liter "Google" znajdą grafikę z wizerunkiem reżysera autorstwa Lydia Nicholas. Ilustrator zdecydował się na wykorzystanie trzech barw nawiązujących do trylogii nakręconej przez filmowca "Trzy kolory", czyli niebieskiego, białego i czerwonego.
Dzisiejsze Doodle poświęcone są 80. urodzinom uznanego na całym świecie polskiego filmowca oraz scenarzysty. Grafikę urodzinową Kieślowskiego mogą zobaczyć użytkownicy Google w Polsce, Danii, Finlandii, Czechach, Chorwacji, Włoszech, Francji, Turcji, Bułgarii, Grecji, a także na Łotwie, Ukrainie, Węgrzech, Islandii oraz Słowacji. Poza Europą grafika dostępna jest dla użytkowników z Brazylii oraz Wietnamu.
Grafika Google Doodle z wizerunkiem Krzysztofa Kieślowskiego fot. screen google.pl
Internetowy gigant na 80. rocznice urodzin reżysera poza grafiką przygotował na platformie Google Arts & Culture dwie prezentacje.
Pierwsza nosi tytuł "Kieślowski. Od Sokołowska do Sokołowska" i powstała we współpracy Google z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ. Prezentacja opowiadająca o życiu wybitnego reżysera została wzbogacona o fotografie. Materiał pozwala przybliżyć czytelnikom kluczowe wydarzenia z życia artysty. Prezentację możesz obejrzeć TUTAJ.
Druga prezentacja pt. "Pamiętając Krzysztofa Kieślowskiego - wspomnienia w obiektywie Piotra Jaxy", także powstała przy współpracy fundacji i skupia się wokół jednej z części trylogii - "Trzy kolory: Czerwony". Znajdują się w niej wcześniej niepublikowane zdjęcia z planu filmu. Materiał możesz zobaczyć TUTAJ.
Krzysztof Kieślowski i urodził się dokładnie 80 lat temu - 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Był jednym z najwybitniejszych europejskich twórców filmowych. Nakręcił ponad 20 filmów dokumentalnych m.in. "Życiorys", "Z punktu widzenia nocnego portiera" czy "Gadające Głowy". Tworzył także filmy należące do nurtu kina moralnego niepokoju takie jak: "Personel", "Amator" czy "Przypadek". W latach 80. i 90. XX wieku zaczął tworzyć obrazy podejmujące tematy związane z moralnością i egzystencją np. telewizyjny cykl filmowy "Dekalog" czy najbardziej znane dzieło trylogię "Trzy kolory".
Kieślowski był wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych, zdobył m.in. Europejską Nagrodą Filmową "Felix" czy Złotego Lwa w Wenecji. W 1995 roku otrzymał dwie nominację do Oscara za scenariusz oryginalny oraz reżyserię za film "Trzy kolory: Czerwony."
Filmowiec zmarł 13 marca 1996 roku na zawał serca, a 19 marca został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.