Kazimierz Kowalski nie żyje. Śpiewak operowy i wieloletni dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi miał 70 lat

Nie żyje Kazimierz Kowalski, śpiewak, wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi . "Z przykrością informujemy, że zmarł Kazimierz Kowalski - nasz wieloletni przyjaciel, prowadzący muzyczne audycje, miłośnik muzyki operowej i operetkowej" - poinformował w mediach społecznościowych Program Pierwszy Polskiego Radia. Artysta miał 70 lat.

Kazimierz Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka).

W 1976 r. (na piątym roku studiów) wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zajął najwyższą trzecią nagrodę (nagrody 1 i 2 wówczas nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w "Sprzedanej narzeczonej" Bedricha Smetany.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Kazimierz Kowalski nie żyje

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Doprowadził wtedy do transmisji telewizyjnej opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

 

Wywiad dla Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie, 2015 r.

Występował w programach telewizyjnych m.in.: "Dobry wieczór, tu Łódź" lub "Kazimierz Kowalski zaprasza" (TVP1). Od 2000 r. prowadził audycje w Programie 1. Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Był pomysłodawcą i prowadzącym, od 1997 r., Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku. Był również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Więcej o: