PR udało się zastrzec nazwę programu Wojciecha Manna. Urząd dał veto przy innej audycji

Polskie Radio wystąpiło jeszcze w 2020 roku do Urzędu Patentowego RP o zastrzeżenie nazw kilkudziesięciu audycji, które nadawane były m.in. na antenie Trójki. Decyzja była o tyle zaskakująca, że programy zniknęły z ramówek radia, a większość prowadzących je osób zmieniła pracę. Wnioski w większości zostały rozpatrzone pozytywnie.

Urząd Patentowy zgodził się zastrzec na rzecz Polskiego Radia nazwy takich audycji jak "Manniak po ciemku", "Muzyka ciszy" czy "Magiel Wagli" - żadnego z tych programów nie można już usłyszeć na antenie Trójki, bo Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, a także Wojciech i Bartosz Waglewscy zmienili pracę. Niedźwiecki nadaje na antenie Radia 357, zaś Mann i Waglewski to obecna ekipa Radia Nowy Świat.

Zobacz wideo Dla idola można rysować, można zrobić sobie tatuaż na czole, można też napisać powieść, z której powstanie hitowa seria filmów

Polskie Radio zastrzegło nazwy starych audycji

Polskie Radio postanowiło wystąpić o zastrzeżenie nazw starych programów niedługo po tym, jak z Trójki odeszło kilkadziesiąt osób na fali skandalu wokół 1998. notowania "Listy Przebojów Trójki", które wygrała piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Monika Kuś z biura zarządu PR tłumaczyła, że ta decyzja "jest przejawem dbałości o interes nadawcy publicznego i ma na celu zabezpieczenie Polskiego Radia S.A. przed szeroko pojętymi nieuczciwymi praktykami rynkowymi" i argumentowała, że nazwy i tak nie są własnością osób, które je wymyśliły czy prowadziły programy, bo zdarzało się przecież to, że w zastępstwie prowadzili je inni dziennikarze. Wojciech Mann już wtedy w rozmowie z Wirtualnymi Mediami mówił:

Jeżeli Polskie Radio chce tak bardzo stać się właścicielem mojego tytułu ('Manniak po ciemku'), to niech nie zapomną o zastrzeżeniu zarówno wersji z jednym 'n', jak i z dwoma 'n'. Jednocześnie informuję, że jestem w stanie wymyślić jeszcze parę innych tytułów do moich audycji, więc Polskie Radio musi rozważyć zastrzeżenie sobie praw do mojego wizerunku, życiorysu i ewentualnie rodziny.

Na liście tytułów znalazły się także m.in. takie pozycje jak "Trzy kwadranse Jazzu", "Markomania", "AnagrammarganA", "Trójka Żąda Debiutów", "Serwis Trójki", "Trójkowo Rockowo", "Trójka Budzi", "Dancing, salon, ulica" czy "Raport o stanie świata".

Manniak po omacku - zdjęcie ze strony Radia Nowy Świat Audycja Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat zmienia nazwę, wbijając szpilę Polskiemu Radiu

Tej ostatniej nazwy Polskiemu Radiu nie udało się jednak zastrzec. Jak donosi press.pl, Urząd Patentowy uznał, że nazwa "Raport o stanie świata" została uznana za wyłącznie opisową. Rzecznik prasowy Adam Taukert przekazał, że Polskie Radio dostało jednak prawa do znaku słowno-graficznego, którym promowana była audycja. Przypomnijmy, do stycznia 2020 roku prowadził ją na antenie Trójki Dariusz Rosiak, teraz ma podcast o tej samej nazwie. W świetle decyzji urzędu program może zostać przy starym tytule, ale grafika jest już niedostępna — Rosiak i tak wykorzystuje inną ilustrację.

Więcej o: