Empik wprowadza w swoich salonach "Ciche Godziny". Obowiązują bezterminowo

Z myślą o osobach w spektrum autyzmu i m.in. dzieciach z zaburzeniami w zakresie integracji sensorycznej Empik wprowadził w swoich salonach w całej Polsce "Ciche Godziny". W tym czasie w sklepach zostanie wyciszona muzyka, a także komunikaty w systemie nagłośnieniowym. Akcja zaczyna się już 23 września tego roku.

"Ciche Godziny" zostały zaplanowane na wszystkie wtorki (od 11 do 13), a także czwartki (19 do 21). Poza ściszeniem muzyki i komunikatów z głośników, osoby w spektrum autyzmu i ich opiekunowie mogą być obsługiwani poza kolejnością — należy najpierw zgłosić się do doradcy klienta w danym salonie.

Zobacz wideo Zrozumieć autyzm

Empik wprowadza w swoich salonach "Ciche Godziny"

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), autyzm występuje u 1 na 100 osób, co w przeliczeniu na naszą demografię oznacza, że Polsce żyje przynajmniej 400 tysięcy autyków. Jak wskazuje partnerująca w akcji Empiku Fundacja JiM, statystyki się na tym nie kończą, bo pod uwagę trzeba brać także rodziców, rodzeństwo i opiekunów osób z autyzmem — ta grupa to następne trzy miliony ludzi. Wszyscy oni starają się prowadzić normalne życie i korzystają z różnych miejsc publicznych. Często jednak jest to dla nich bardzo trudne.

Ciche GodzinyCiche Godziny Empik

Empik nie ukrywa, że wprowadzając Ciche Godziny we współpracy z Fundacją JiM — Autyzm Help, chce nie tylko wspierać osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny, ale również budować społeczną świadomość na temat trudności, z którymi każdego dnia muszą mierzyć się osoby z ASD (autism spectrum disorder). 

Wiele osób może sobie z tego nie zdawać sprawy, ale dużą barierą w codziennym funkcjonowaniu są nadmierne bodźce, takie jak głośna muzyka, mocne oświetlenie, hałas czy tłok. Wielu z nich decyduje się na pozostanie w domu, aby uniknąć kontaktu z niesprzyjającymi czynnikami, co w znacznym stopniu ogranicza ich funkcjonowanie w społeczeństwie. Z powodu zbyt dużego natężenia hałasu w sklepie opiekun osoby z autyzmem może też być zmuszony do zrezygnowania z robienia zakupów, bo podopieczny nie będzie w stanie wytrzymać w danym miejscu.

Prezes Fundacji JiM Tomasz Michałowicz podkreśla:

Wprowadzenie Cichych Godzin w sieci Empik to wielki ukłon i wyraz empatii w kierunku osób w spektrum autyzmu. W ich imieniu bardzo za to dziękujemy. Są osoby, u których każdy dodatkowy dźwięk, błysk, zapach może spowodować ogromny dyskomfort i stres podczas zakupów. Cenne jest to, że dzięki akcji Ciche Godziny w Empiku miliony Polaków będą mogły dowiedzieć się więcej o autyzmie. Dlatego z wdzięcznością przyjęliśmy chęć współpracy Empiku z Fundacją JiM Autyzm Help. To dobra wiadomość dla wszystkich osób w spektrum autyzmu w Polsce.

Od 23 września "Ciche Godziny" będą obowiązywać w salonach Empiku bezterminowo. Warto dodać, że od jakiegoś czasu swoje ciche godziny mają także dyskonty takie jak Lidl (piątki 10-12 i soboty 19-20), Aldi (wtorki 8-10, soboty 18-12) i Stokrotka (środy 8-10, soboty 17-19). Takie rozwiązanie wprowadziła również sieć Auchan — tam rozplanowane zostały na wtorki w godzinach 15-17. Z kolei Carrefour od 2019 roku stopniowo zwiększa listę swoich placówek, w których codziennie rano od 9 do 10 ścisza muzykę i komunikaty z głośników, przygaszane są także światła. Wprowadzona została także zasada pierwszeństwa obsługi dla osób w spektrum — zasady obowiązują w 22 sklepach rozsianych po całej Polsce. 

Więcej o: