Na łódzkim bloku wykwitł imponujący mural z Wiedźminem. Jest największy w Polsce

Na trzech ponad 70-metrowych ścianach bloków przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi powstał gigantyczny mural, który przedstawia słynnego już na cały świat wiedźmina Geralta z Rivii. Lepszego miejsca na takie dzieło nie można było znaleźć - w końcu autor wiedźmińskiej sagi Andrzej Sapkowski - pochodzi właśnie z Łodzi. Wcześniej uhonorowano go skwerem Wiedźmina, który znajduje się przy placu Komuny Paryskiej.

Łódzki Manhattan, a oficjalnie Śródmiejska Dzielnica Mieszkaniowa, to zespół jednych z największych w Polsce budynków mieszkalnych. Osiedle wzniesiono w latach 1975-1982, a na jego terenie stoją dwa najwyższe budynki mieszkalne w Łodzi, z czego każdy ma po 78 metrów wysokości. I właśnie na elewacji jednego z nich, tego, który mieści się przy ulicy Piotrkowskiej 182, umieszczono mural z Geraltem z Rivii.

Zobacz wideo "Wiedźmin". Netflix pokazał zwiastun drugiego sezonu

Wiedźmin na największym muralu w Polsce

Autorem projektu muralu z Wiedźminem jest Jakub Rebelka, którego prace znajdują się m.in. w Teatrze Narodowym w Warszawie i w Muzeum Powstania Warszawskiego. Rebelka jest jednym z bardziej docenianych autorów komiksów młodego pokolenia - ma na koncie takie publikacje jak "Miasto Psów", "Judasz" czy "Ester i Klemens. Trzy głowy profesora Muri".

Urodził się 31 lipca 1981 roku, a w 2008 roku obronił dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artysta musi mieć dużo sentymentu dla Łodzi - dwa razy był laureatem małego Grand Prix dla twórców poniżej 16. roku życia przyznawanego na Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu organizowanym właśnie w Łodzi.

Następnie Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi przyniósł mu I nagrodę za komiks z serii "Oskar", który stworzył razem z Benedyktem Szneiderem. Jego prace w ramach wystawy "Czas na komiks" wystawiano w całej Polsce, m.in. w Zielonej Górze, Wrocławiu, Lesznie, Kaliszu czy Łodzi, a także np. w Bratysławie. Poza tym projekty Rebelki prezentowano także m.in. w Strasburgu, Sztokholmie i Tokio.

Jego koncepcja długo była trzymana w ścisłej tajemnicy, ale już dobrze widać, że za inspirację posłużył słynny obraz Caspara Davida Friedriecha "Wędrowiec nad morzem mgły".

Domena publiczna, Kunsthalle w HamburguDomena publiczna, Kunsthalle w Hamburgu Caspar David Friedrich - 'Wędrowiec nad morzem mgły';

Prace nad muralem ruszyły w połowie września i zaplanowano je na około miesiąc. Rozmiar pracy sprawia, że to największy mural w Polsce - choć podzielona jest na trzy ściany, to łącznie będzie miała prawie dwa tysiące metrów kwadratowych.

Oficjalne odsłonięcie zostało zaplanowane na październik - choć rusztowania jeszcze stoją przy bloku, to efekty pracy już całkiem nieźle widać.

Więcej o: