Ma zostać nowym dyrektorem Zachęty. Wcześniej mówił o "lewicowym paradygmacie kultury"

Minister kultury Piotr Gliński zamierza powołać Janusza Janowskiego na dyrektora Zachęty - poinformował resort. W przeszłości Janowski był współprowadzącym "Republiki sztuki", programu o sztuce "oczyszczonej z ideologii".
Zobacz wideo Krzysztof Zalewski o swojej najnowszej płycie i o roli w "Bo we mnie jest seks"

We wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że 31 grudnia kończy się kadencja obecnej dyrektorki Zachęty Hanny Wróblewskiej. Wobec tego szef resortu zamierza powołać na jej miejsce Janusza Janowskiego.

"Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, dyrektora instytucji kultury powołuje organizator - w tym przypadku minister kultury - po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję" - podkreśla ministerstwo.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Janowski mówił o "lewicowym paradygmacie kultury"

Jak czytamy na stronie resortu, Janusz Janowski jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Od października 2014 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2004 współzakładał Pomorskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Jest redaktorem naczelnym ukazującego się od 2017 roku kwartalnika artystycznego "ArsForum".

W latach 2002-2014 był koordynatorem merytorycznym wszystkich projektów artystyczno-wystawienniczych Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku, w latach 2004-2006 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Artystycznej ZPAP, a w latach 2006-2014 - prezesa zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku. Jest członkiem ogólnopolskiej Kapituły Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. W latach 2002-2014 był kuratorem gdańskiej Galerii ZPAP, kuratorem ponad stu wystaw, a także wielkich retrospektywnych wystaw laureatów Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.

Janowski był także współtwórcą i współprowadzącym programu "Republika Sztuki", który premierę miał w 2017 roku na antenie Telewizji Republika. - Obowiązująca narracja opisująca sztukę jest ugruntowana w lewicowym paradygmacie kultury, zaciemniającym rzeczywistą istotę sztuki i odrywającym sztukę od jej historycznych korzeni. W konsekwencji takiej narracji w świadomości społecznej funkcjonują rozmaite mity, jak ten mówiący, że sztuka jest rzeczą gustu - mówił wówczas, jak cytowały Wirtualne Media, Janowski.

Więcej o: