Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Są wyniki plebiscytu. Który wyraz wygrał?

Śpiulkolot, który przyszedł do naszego języka z internetowych memów, został zwycięzcą corocznego plebiscytu "Młodzieżowe Słowo Roku" organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Członkowie kapituły spośród zebranych zwrotów wyłonili i nagrodzili również swojego faworyta.
Zobacz wideo Popkultura odc. 93

Jak poinformowali przedstawiciele Wydawnictwa Naukowego PWN, zwycięski śpiulkolot zdobył 9 656 głosów internautów. - Co ciekawe, na zwycięskie słowo głosowało najwięcej osób powyżej 18 roku życia, wydaje się więc, że "śpiulkolot" jest "wynalazkiem" językowym nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy oparty na memach jest chlebem powszednim - oceniła w rozmowie z PAP inna członkini jury, prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na drugim miejscu z 9401 głosami uplasowało się słowo naura - skrót od "na razie". Podium zamyka "twoja stara", zdobywając 6 665 głosów.

- Tegoroczny plebiscyt pokazał, że młodzi użytkownicy polszczyzny wprowadzili do języka szereg nowych, ciekawych jednostek (np. śpiulkolot, zodiakara, koroniak), reaktywowali stare, nadając im drugie życie (np. git, twoja stara, klawo), a istniejącym wyrazom przypisali nowe znaczenia (np. mrozi, oddaje, koks/kox) - podsumowała członkini jury plebiscytu.

Przypominamy, że w 2020 roku Młodzieżowe Słowo Roku nie zostanie wyłonione. Powodem były zgłaszane "wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć" słowa.

Znaczenie słowa śpiulkolot. Jak wyglądają memy?

Według definicji PWN śpiulkolot to "miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, śpiulkać to spać". Poniżej przedstawiamy udostępniane na social mediach memy ze słowem roku w roli głównej.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Młodzieżowe Słowo Roku - Nagroda Jury

Członkowie komisji wskazali również słowo, które ich zdaniem jest najciekawsze językowo i przyznali mu Nagrodę Jury. Tytuł przypadł słowu - mrozi, a wyróżnienie otrzymało: odciszyć (się), nawiązujące do lekcji zdalnych.

- Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe’u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania - uzasadnili swój wybór członkowie Jury.

Więcej o: