Gliński rozpoczął rok od zmian personalnych. Sellin konserwatorem zabytków. Jest nowy dyrektor Zachęty

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało w poniedziałek o kilku zmianach personalnych. Do zmian doszło m.in. na stanowisku Generalnego Konserwatora Zabytków, dyrektora Instytutu Pileckiego i Zachęty.

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego nowym Generalnym Konserwatorem Zabytków został wiceszef resortu Jarosław Sellin.

Sellin jest doktorem nauk humanistycznych, w przeszłości pracował jako nauczyciel szkolny i akademicki, a także jako dziennikarz. W 1998 r. był rzecznikiem prasowym rządu Jerzego Buzka, był też członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Od 2005 r. jest posłem PiS, a od 2015 r. sekretarzem stanu w resorcie kultury.

Dotychczasowym Generalnym Konserwatorem Zabytków była Magdalena Gawin, która złożyła rezygnację. Gawin na początku roku została dyrektorką Instytutu Pileckiego.

Instytut powstał w 2017 r. i zajmuje się - jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej - "gromadzeniem i udostępnianiem dokumentów ukazujących oblicza XX wieku, wspieraniem badań naukowych" i "upowszechnianiem wiedzy o ubiegłym stuleciu".

Z kolei dotychczasowa dyrektorka departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Katarzyna Zalasińska została dyrektorką Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Założony w 2007 r. instytut zajmuje się wydawaniem opinii dotyczących ochrony i opieki nad zabytkami.

Zobacz wideo Wywiad z Tomaszem Bagińskim - producentem wykonawczym serialu "Wiedźmin"

Janusz Janowski dyrektorem Zachęty

Dyrektorem warszawskiej Zachęty został Janusz Janowski. Pod koniec roku zakończyła się kadencja dotychczasowej dyrektorki Hanny Wróblewskiej. 

Janusz Janowski jest malarzem, teoretykiem i historykiem sztuki, kuratorem, muzykiem jazzowym, doktorem nauk humanistycznych oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Od października 2014 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków.

W przeszłości Janowski był współprowadzącym "Republiki sztuki" w TV Republika, programu o sztuce "oczyszczonej z ideologii". Przeciwko jego nominacji protestowały środowiska artystyczne i związki zawodowe w Zachęcie.

"Pierwszy rok kadencji dyrektora Janowskiego upływać będzie przede wszystkim pod znakiem kontynuacji najważniejszych działań programowych i  wzmacniania zasobów instytucji. Nowy dyrektor zamierza realizować w roku bieżącym rozpoczęte projekty wystawiennicze. Będzie również kontynuować wieloletnie działania inwestycyjne i projekty międzynarodowe" - zapowiada resort kultury.

Więcej o: