Polacy w 2021 roku sporo słuchali radia, ale nie Polskiego Radia. Jedynka spadła, a Trójka padła

Choć w minionym roku każdego dnia radia słuchało ponad 20 mln ludzi, to w 2021 roku zmalał średni zasięg tego medium. Jest o 1,7 punktu procentowego mniejszy niż w 2020 roku. Najwięcej słuchaczy straciło Polskie Radio: Jedynka i Trójka odnotowały historycznie najniższe wyniki.

Średni zasięg radia w grupie wiekowej 15-75 lat w 2021 roku wyniósł w Polsce 67,2 proc. To mniej niż w 2020 roku, kiedy wynik wynosił 68,9 proc. Już od kilku lat widać wyraźną tendencję spadkową: w 2019 roku zasięg wynosił 72,2 proc, a w 2018 było to 72,4 proc. - analizują Wirtualne Media wyniki badań Radio Track Kantar Polska.

Zobacz wideo Tunezyjska stacja RM FM wykorzystała dżingiel polskiej rozgłośni

Spadł zasięg radia. Trójka i Jedynka najgorsze w swojej historii

Mimo spadającego zasięgu radio pozostaje jednym z najpopularniejszych mediów. W 2021 roku średnio dwie trzecie Polaków (czyli ponad 20 mln) słuchało go przez cztery godzinny i 19 minut dziennie - komentuje biuro prasowe Radio Track Kantar Polska. Najczęściej radia słuchają w samochodzie - było to około 11,8 mln osób, a następnych 10,8 mln robiło to w domu. W pracy radia słuchały przeciętnie cztery miliony ludzi.

>>> Więcej wiadomości ze świata popkultury na Gazeta.pl<<<

Słuchacze najczęściej wybierali RMF FM, które zanotowało udział słuchalności na poziomie 29,9 proc., a drugą najpopularniejszą stacją było Radio Zet (13,1 proc.) - rozgłośnie uzyskały największy wzrost w notowaniu wynoszący 0,6 punktu procentowego. Na trzecim miejscu znalazło się Radio Eska z 7,8 proc. udziału.

Zaraz za podium znalazła się państwowa Jedynka, która w stosunku do poprzedniego roku zaliczyła spadek o 0,5 punktu procentowego i ma teraz 4,7 proc. udział w rynku słuchalności. To jej najniższy wynik w historii prowadzenia pomiarów.

Jeszcze większy spadek zaliczyła Trójka: w 2021 roku miała średnio 1,9 proc., tyle też wyniosła różnica w stosunku do 2020 roku. Z miejsca siódmego spadła na 12., niemal co miesiąc tracąc słuchaczy i odnotowując najniższe wyniki w swojej historii. Dla porównania jeszcze w 2019 roku była czwartą co do popularności rozgłośnią w kraju  z 5,1 proc. udziału. Przypomnijmy, że w 2018 roku było to 5,7 proc., a kilka lat wcześniej nawet powyżej 7 proc.

Kiepskie wyniki Polskiego Radia męczą polityków PiS. Joanna Lichocka regularnie na Twitterze umieszcza wpisy, w których utrzymuje, że badania słuchalności Kantar nie pokazują "rzeczywistego pomiaru", bo to "sondaż robiony na zlecenie Agory, Radia Zet i RMF FM". Podobnie w swoich wypowiedziach argumentuje prezeska Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Jej zdaniem problemem jest też to, że przeszacowywane są wyniki z dużych miast, co nie uwzględni misji państwowych rozgłośni. Komitet Badań Radiowych na zarzuty odpowiedział: w oświadczeniu z początku 2021 roku przekazano, że badania słuchalności są prowadzone w taki sam sposób od dwóch lat i biorą w nich udział respondenci ze wszystkich powiatów.

Więcej o: