Suski: Proponujemy, by stacje radiowe w godzinach 5:00-24:00 grały 80 proc. polskiej muzyki

- Stacje radiowe w godz. 5-24 będą grały 80 proc. polskiej muzyki - to założenia nowelizacji ustawy medialnej, które zapowiedział w trakcie konferencji w Sejmie Marek Suski. Jak podaje Onet, jest to wyjście naprzeciw postulatom Pawła Kukiza.

PiS proponuje zmiany dotyczące udziału antenowego polskich utworów w rozgłośniach radiowych. -  Proponujemy, by stacje radiowe w godz. 5:00-24:00 grały 80 proc. polskiej muzyki - przekazał Marek Suski w czasie konferencji prasowej.

Poseł zapowiedział zamianę ustawy radiofonii i telewizji, która to "odbędzie się ze szczególną dbałością o kulturę i polskich artystów, którzy mierzą się z trudnym czasem pandemii".

 Nie mogą grać koncertów tak, jak przed COVID, dlatego wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom

- dodał.

Więcej najnowszych informacji ze świata polityki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Opozycja w czasie przemówienia Suskiego w sprawie "lex TVN": "Hańba nie zaszczyt!"

Czas dla polskich artystów, według nowelizacji ustawy medialnej, będzie wynosił minimalnie 50 proc. czasu antenowego miesięcznie. Polityk zapewnił, że ma już podpisy pod projektem zmian zarówno ze strony posłów PiS, jak i pozostałych parlamentarzystów.

- Czas antenowy debiutanckich zespołów czy artystów będzie liczony jako 300 proc. Takie rozwiązanie są w innych krajach Unii Europejskiej. Myślę, że proponowane rozwiązania w ustawie zachęcą młodych artystów do debiutów - kontynuował poseł.

- Nie zamykamy się na świat i taka muzyka będzie również w mediach na prawach normalnych, demokratycznych - stwierdził Suski.

Na tę chwilę stacje radiowe muszą przeznaczać co najmniej 33 proc. czasu emitowania piosenek na utwory, które są wykonywane w języku polskim, z tego co najmniej 60 proc. w godz. 5-24.

Obowiązująca ustawa o radiofonii i telewizji od 2012 roku reguluje, jaka część polskich piosenek musi być emitowana w ciągu dnia (od 5 do 24) - najpierw było to 40 proc., od 2013 roku - 50 proc., a od 2014 roku - 60 proc.

Suski: Nikt się nikomu nie kłaniał

Polityk zapytany, czy decyzja to ukłon w stronę Pawła Kukiza, poseł PiS powiedział, że faktycznie rozmawiali o tym projekcie. - Powiedział, że jest za tym i popiera ten pomysł, ale nikt się nikomu nie kłaniał - stwierdził.

Taki sam postulat zgłaszał w październiku 2020 r. Paweł Kukiz. Poseł zaapelował wtedy do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, aby w mediach publicznych grano więcej polskiej muzyki, co pomogłoby artystom w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa. O tym pomyśle przychylnie wypowiadać miał się Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych.

Więcej o: