Kontrolerzy UOKiK weszli do biur kilku stacji radiowych. Po wniosku Lichockiej. "Postanowiłam poprosić"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kontrole w stacjach radiowych. Wcześniej wniosek o zweryfikowanie badania słuchalności radia skierowała posłanka PiS Joanna Lichocka, która jest członkinią Rady Mediów Narodowych. W poniedziałek kontrolerzy UOKiK weszli do biur Grupy RMF, Eurozetu, Grupy Radiowej Agory i Grupy ZPR Media.

W poniedziałek kontrolerzy UOKiK weszli do biur Grupy RMF, Eurozetu, Grupy Radiowej Agory i Grupy ZPR Media. Na zlecenie tych nadawców, zrzeszonych w Komitecie Badań Radiowych, realizowane jest przez Kantar badanie słuchalności Radio Track - ustalił jako pierwszy "Press". Wniosek w tej sprawie złożyła posłanka PiS Joanna Lichocka.

UOKiK kontroluje stacje radiowe po wniosku Lichockiej

Polityczka w Programie 3 Polskiego Radia potwierdziła, że wniosek był reakcją na wiele sygnałów, które do niej docierały "na temat pewnej patologii, jeśli chodzi o badania rynku słuchalności". - W tych badaniach, które są robione poprzez sondaż telefoniczny na zlecenie czterech firm komercyjnych, jest tak dużo wątpliwości co do ich rzetelności i wiarygodności, że postanowiłam poprosić instytucję, która jest do tego powołana, żeby to skontrolowała - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że jej zdaniem może chodzić o zmowę rynkową, ponieważ w wynikach badania słuchalności nie chodzi tylko o rywalizację, kto jest lepiej słuchany, ale domy mediowe kierują tym, wykupując dla swoich klientów reklamy. - Za tym idą pieniądze, to jest sposób na dzielenie pieniędzy z reklam, z rynku reklam na rynku radiowym i ja mam wrażenie, że to jest pewnego rodzaju patologia - stwierdziła Joanna Lichocka.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gest Lichockiej przykrył konwencję Dudy? Łapiński komentuje

Dodała, że "trzeba by to rzeczywiście poważnie zbadać". - Zwłaszcza stacje regionalne i lokalne mogą się czuć poszkodowane i zaniepokojone tym wieloletnim, nieprawidłowo, moim zdaniem, działającym mechanizmem - oceniła.

UOKiK przygląda się działaniom grup radiowych, które tworzą Komitet Badań Radiowych 

UOKiK poinformował, że działaniom grup radiowych, które tworzą Komitet Badań Radiowych, przygląda się od października 2021 roku. "Analiza działań przedsiębiorców tworzących KBR dała podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego w obszarze ochrony konkurencji, w ramach którego trwają obecnie kontrole" - napisał Urząd na Twitterze. Więcej informacji ma przedstawić po zakończeniu czynności.

Tymczasem Polskie Radio i rozgłośnie regionalne nie przedłużyły zakupu na bieżący rok badania Radio Track. Media publiczne chcą doprowadzić do pozyskania badań, które pozwolą zarówno ocenić ich skuteczność handlową jak i sposób realizacji misji publicznej.

Prezes NiK Marian Banaś zeznaje podczas posiedzenia połączonych Komisji Spraw Zagranicznych i Kontroli Państwowej ws. swojej wizyty na Białorusi. Warszawa, 24 stycznia 2022 Marian Banaś wyszedł z posiedzenia komisji. Nie dopuszczono go do głosu

- Polskie Radio od dawna poszukiwało rzetelnych, transparentnych, czytelnych i jednoznacznych badań słuchalności radia. Co do metody, która na rynku była obowiązująca, zgłaszaliśmy wielokrotnie swoje zastrzeżenia. Dzisiaj szukamy rozwiązania, które z punktu widzenia nie tylko Polskiego Radia, ale i rozgłośni regionalnych pozwoli na rzeczywiste zmierzenie skuteczności naszych działań w realizacji celów rynkowych i misyjnych - wyjaśniał Paweł Kwieciński, dyrektor Biura Programowego Polskiego Radia i przewodniczący Rady Nadzorczej MOC RADIO - Związku Pracodawców Mediów Radiowych, który reprezentuje 17 rozgłośni regionalnych oraz Polskie Radio S.A.

Więcej o: