Alec Baldwin z nowym projektem po "Rust". Będzie o zbrodni

Alec Baldwin wycofał się na jakiś czas z pracy zawodowej po tragicznych wydarzeniach na planie westernu "Rust", kiedy to od przypadkowego postrzału z trzymanego przez niego pistoletu zginęła operatorka Halyna Hutchins. Aktor wrócił jednak do pracy i w pierwszej kolejności wziął udział w projekcie o jednym z najgłośniejszych i największych oszustw we współczesnej historii amerykańskiej sztuki. Efekty już można sprawdzić.

Alec Baldwin wraca w nowej roli. Został narratorem w podcaście true-crime pt."Art Fraud", który w ośmiu odcinkach opowie o jednym z największych skandali w amerykańskim świecie sztuki. Konkretnie będzie dotyczyć serii oszustw, które doprowadziły do upadku najstarszej nowojorskiej galerii The Knoedler Gallery. Pierwszy epizod jest już dostępny w sieci.

Zobacz wideo Historia powstania filmu "Operacja Samum" jest niesamowita. To opowieść o tym, jak Polacy dokonali niemożliwego

Pierwsza rola Baldwina po tragicznym wypadku na planie "Rust"

Scenariusz podcastu napisał Michael Shnayerson. To także autor stworzonego dla legendarnego pisma "Vanity Fair" reportażu o trwającym długich 17 lat przekręcie, który zaczął się od tego, że pewnego dnia przez próg galerii działającej od 1846 roku przeszła niepozorna kobieta z obrazem pod pachą. Pracownikom The Knoedler Gallery przekazała, że ma do sprzedania dzieło stworzone przez tworzącego w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego malarza Marka Rothko. Warto wiedzieć, że przykładowo jego obraz 'Pomarańczowe, czerwone, żółte' z 1961 roku wystawiono w 2012 roku w domu aukcyjnym Christie's, gdzie anonimowy nabywca zapłacił za niego wówczas 86,9 mln dolarów. Swego czasu było to najdrożej zlicytowane dzieło sztuki współczesnej.

>>> Więcej wiadomości ze świata filmu i sztuki na Gazeta.pl<<<

Od falsyfikatu obrazu Rothko zaczęła się długoletnia współpraca z oszustką, w której efekcie sprzedano ponad 40 podrabaianych dzieł sztuki takich artystów jak Robert Motherwell, Willem de Kooning czy Jackson Pollock. Nabywców łącznie oszukano na około 80 milionów dolarów.

Seria "Art Fraud" jest współprodukowana przez należące do Aleca Baldwina studio El Dorado Pictures, które nawiązało współpracę z Cavalry Audio i iHeartRadio. Pierwszy odcinek został udostępniony już 1 lutego i zawiera nigdy wcześniej nieopublikowane wywiady z osobą, która stała za wszystkimi fałszerstwami i oszustwami - donosi Deadline. 

Co ciekawe, sam Alec Baldwin padł ofiarą fałszerzy sztuki w ostatnich latach. W 2017 roku wygrał siedmiocyfrowe odszkodowanie od właścicielki galerii sztuki Mary Boone, która sprzedała mu sfałszowany obraz malarza Rossa Blecknera. "The New Yorker" relacjonował, że aktor poprosił Boone, by kupiła namalowany w 1996 roku obraz "Sea and Mirror" od innego kolekcjonera. Kiedy transakcja doszła do skutku, zaczął podejrzewać, że został oszukany. W pozwie Baldwin utrzymywał, że kiedy marszandka nie mogła kupić oryginału, Blecker namalował dla niej kopię. Kiedy aktor pytał, dlaczego obraz wygląda inaczej, miała utrzymywać, że został wyczyszczony, ponieważ poprzedni właściciel był palaczem. W toku sprawy Alec Baldwin skonfrontował się z artystą, który przyznał się do namalowania kopii, a sama Boone potwierdziła swój udział w oszustwie.

Wypadek na planie filmu "Rust"

21 października 2021 roku doszło do tragicznego wypadku podczas próby do jednej ze scen do westernu "Rust". Amerykański aktor Alec Baldwin postrzelił nieświadomie dwie osoby. W broni, która miała służyć jako rekwizyt na planie, znajdowała się ostra amunicja. W wyniku postrzału w klatkę piersiową zmarła 42-letnia operatorka Halyna Hutchins. Drugą postrzeloną osobą był reżyser Joel Souza, który przeżył wypadek i doznał urazu ramienia. Trwa dochodzenie w sprawie, policja z Santa Fe ma ustalić, jak doszło do tego, że w broni, którą teoretycznie skontrolowała zbrojmistrzyni i asystent reżysera, znalazł się prawdziwy pocisk.

Więcej o: