Sztuka Magdaleny Salome zrodzona jest z fascynacji nad roślinami – ich płynnością, zmiennością kształtów i pierwotną witalnością.
Podstawą serii prac "Algae" są tusze roślinne przygotowane samodzielnie przez artystkę w procesie macerowania i gotowania materii roślinnej. Dzięki nieprzewidywalności procesu tworzenia tusze za każdym razem zmieniały kolor, odcień lub przejrzystość. Idealnie oddaje to zmienność naturalnego środowiska, które stanowi stałą inspirację dla Magdaleny Salome.
Prezentowana seria jest zainspirowana pierwszymi roślinami: ich początkiem, genezą, płynnym formowaniem z całą labilnością ich formy.
"Wystawa Algae" powstała we współpracy ze Służewskim Domem Kultury. Charakterystyczna przestrzeń łącząca sztukę i ekologię idealnie współgra z twórczością artystki. Służewski Dom Kultury otrzymał m.in. Nagrodę Architektoniczną POLITYKI 2013.
Magdalena Salome, 'Voice II' (detail), naturalny pigment roślinny, tusz chiński, 100x70cm, 2021 Informacja prasowa
Magdalena Salome żyje i tworzy w Warszawie. W 2018 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w Pracowni Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej pod kierunkiem prof. Andrzeja Węcławskiego i dr. Mateusza Dąbrowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej twórczości podejmuje działania łączące naukę ze sztuką. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką artystyczną oraz tworzeniem instalacji. Inspirują ją procesy biologiczne, wielowymiarowość postrzegania ich przez pryzmat emocji oraz postawa człowieka wobec natury.
Jej dzieła prezentowane były na wystawach m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii, na Węgrzech oraz na Słowacji. W Polsce można było je oglądać m.in. w Warszawie, Gdańsku, Rzeszowie, Katowicach oraz Wrocławiu. Jedna z prac Magdaleny Salome znajduje się w zbiorach Polskiej Akademii Nauk. Honorowym patronem wystawy "Algae" jest Fundacja Marcelego Nenckiego Wspierania Nauk Biologicznych.