Chińscy cenzorzy pocięli sezon "Przyjaciół". Usunęli pojedyncze sceny i całe wątki

Nie tak dawno temu donoszono, że ocenzurowany został kultowy film "Fight Club", a teraz okazuje się, że podobny los spotkał "Przyjaciół". Jak donoszą widzowie, cenzorzy ostro zaingerowali w kształt odcinków z premierowej serii. Wycięte zostały nawet nie pojedyncze sceny, a całe wątki: tak stało się np. z Carol, byłą żoną Rossa, która go zostawiła dla innej kobiety.

Pierwsze odcinki "Przyjaciół" pokazano w amerykańskiej telewizji 28 lat temu, a produkcja szybko stała się globalnym przebojem. Popularnością cieszy się nieustannie od tego czasu, a na początku 2022 roku ponownie trafiła do oferty chińskich platform streamingowych. Wcześniej "Przyjaciół" online można było oglądać w Chinach od 2012 do 2018 roku, kiedy to serial pokazywały bez żadnych cięć czy ingerencji strony Sohu video i iQiy. Licencja skończyła się jednak w 2018 roku. Na rynku dostępne są też wydania na DVD.

Zobacz wideo "Friends: Reunion". Zobacz zwiastun nowego epizodu serialu "Przyjaciele"!

Chińscy cenzorzy wzięli się za "Przyjaciół". Co im przeszkadzało i co wycięli?

Ze względu na duże zainteresowanie odcinkiem jubileuszowym "po latach", który ukazał się pod koniec 2021 roku, chińskie platformy streamingowe postanowiły ponownie wykupić prawa do emisji programu. I tak też "Przyjaciele" trafili do zasobów takich serwisów VOD jak Bilibili, Tencent, Youku czy Sohu. Pierwsze odcinki zostały wyemitowane 11 lutego.

>>> Więcej wiadomości ze świata na Gazeta.pl<<<

Widzowie, którzy zdecydowali się na seans, szybko zauważyli, że brakuje kilku scen. Cenzorzy zdecydowali się wyciąć wszystko, co sugerowałoby homoseksualizm Carol, czyli byłej żony Rossa. Jak pamiętamy, para się rozstała, bo Carol zrozumiała, że jest lesbijką i tak naprawdę jest zakochana w swojej przyjaciółce Susan, z którą też później wychowywała dziecko ze związku z Rossem. Jak relacjonuje "The Guardian", cenzorzy mieli pozbyć się scen, w których bohaterowie tłumaczą powody rozstania małżeństwa czy też jakiekolwiek deklaracje związane z orientacją seksualną. W przypadku jeśli nie wycinano scen, to wprowadzono zmiany w dialogach wypowiadanych przez postaci LGBT.

Zobacz wideo Minęło 18 lat od emisji ostatniego odcinka "Przyjaciół" [Popkultura Extra]

Cenzorom nie podobały się też ujęcia, w których bohaterowie rozmawiają o seksie, lub ledwie nawiązują do takich rzeczy jak klub ze striptizem czy orgazmy. Przykładowo, w scenie, w której Joey proponuje, żeby pójść do "strip jointa" (czyli do klubu z striptizem) przetłumaczono jego kwestię jako "idź się zabawić", kiedy Ross mówi, że kobiety mogą mieć "wielokrotne orgazmy" w tłumaczeniu pojawia się tekst, że kobiety "mają niekończące się plotki" - to o tyle zastanawiające, że zachowano oryginalną ścieżkę dżwiękową - relacjonuje z kolei CNN.

Doniesienia o cięciach w serialu, który powstał prawie 30 lat temu, stały się jednym z najpopularniejszych tematów na chińskim portalu społecznościowym Weibo. Tylko w piątek wieczorem hasztag "FriendsCensored" miał 54 mln wyświetleń.

Ingerencja cenzury jest wynikiem wzmożonych wysiłków chińskiego rządu, by coraz bardziej kontrolować media i przemysł rozrywkowy. Pierwsze wytyczne ogłoszono w liczącym osiem stron dokumencie jeszcze w 2016 roku. W ramach walki z "wulgarnymi, niemoralnymi i niezdrowymi treściami" zasady obejmowały m.in. zakaz puszczania w telewizji wątków związanych ze związkami osób homoseksualnych, a także eliminację wszystkich innych tematów, które "przejaskrawiają ciemne strony społeczeństwa", w tym takich zjawisk jak pozamałżeńskie romansy, niezobowiązujące spotkania na seks czy miłość nieletnich bohaterów. Na mocy tych przepisów jeszcze w 2019 roku wycięto z filmu "Bohemian Rhapsody" o zespole Queen dwie minuty scen, w których poruszano tematykę LGBT.

Więcej o: