Bestsellery Empiku 2021. Julia Wieniawa "lekko tak" zarżnęła piosenkę Varius Manx. Anita Lipnicka musiała tego słuchać z uśmiechem [WYNIKI]

W głosowaniu brali udział wszyscy, którzy robili w ciągu minionego roku zakupy w Empiku: w sklepach stacjonarnych, na stronie internetowej czy za pomocą aplikacji. Tym sposobem uzbierało się 50 mln głosów. Na pierwszy ogień poszła muzyka, a zwycięski pochód zaczął się od nagrody dla sanah za płytę "Irenka". Zaraz potem przed kamerami pojawił się Mata, który przedstawił się jako Skute Bobo.

Galę Bestsellery Empiku 2021 otworzył wspólny występ Krzysztofa Zalewskiego i Igo, którzy zaśpiewali cover piosenki "Testosteron". Niedługo potem na scenie pojawił się Artur Rojek, który wręczył pierwszą nagrodę wieczoru znanej i lubianej wokalistce sanah. Marcin Prokop zauważył, że powinna poczekać na tej samej scenie do przyszłego roku, bo pewnie znowu wygra - jak i w 2020 roku ze swoją "Królową dram".

Zobacz wideo Inspiracja czy ciężka praca, czyli skąd biorą się najlepsze pomysły. Wywiad z Krzysztofem Zalewskim [Popkultura Extra]

Bestsellery Empiku 2021. Mata walczy o depenalizację marihuany w Polsce

Kontrowersyjnie zrobiło się już chwilę potem, albowiem młody raper Mata wygrał w kategorii hip-hop. Podczas przemówienia odniósł się ze sceny do tego, że dwa tygodnie wcześniej został zatrzymany za posiadanie narkotyku. Podkreślił, że nie była to akcja promocyjna albumu "Młody Matczak", po prostu był zmęczony i chciał się zrelaksować z kolegami po treningu.

"Marihuana - cała Polska jest w niej zakochana" - powiedział i oznajmił, że chce zacząć walczyć o depenalizację tej substancji w Polsce. Do jego apelu dołączył się też Artur Rojek, który chwilę potem ogłosił, że najlepszą piosenką w kategorii streaming okazał się singiel "I Ciebie też, bardzo" Męskie Granie Orkiestra 2021. Odbierający statuetkę razem z Darią Zawiałow Vito Bambino jako kolejna osoba przy mikrofonie dołączył się do postulatu legalizacji. 

Potem zrobiło się trochę spokojniej, wręczano nagrody w kategorii książki. I tutaj na scenie pojawił się nieco niespodziewany w takim repertuarze Krzysztof Zalewski. Może i to on pojawił się jako pierwszy podczas telewizyjnej transmisji gali, ale swoją nagrodę odebrał właśnie za dokonania aktorskie. W ubiegłym roku zagrał główną rolę w audiobooku "Wilkołak" na podstawie książki Wojciecha Chmielarza, o czym opowiadał też w wywiadzie z Kultura.gazeta.pl. Słuchaczom spodobały się jego wysiłki i zadecydowali, że to była najlepsza produkcja audio 2021 roku. 

"Polskie kino ma twarz kobiety - szaloną i nieobliczalną" - powiedziała Magdalena Boczarska, która ogłaszała zwycięzców w kategoriach filmowych. Pierwszy na scenie pojawił się Jan Holoubek, którego widzowie docenili za reżyserię filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy". W czasie przemówienia przyznał, że zupełnie się nie spodziewał tej nagrody. 

Głównym motywem przewodnim części artystycznej gali były covery, a jednym z bardziej zaskakujących pomysłów było zestawienie Anity Lipnickiej z Julią Wieniawą w piosence Varius Manx "Zanim zrozumiesz". Można było się wzruszyć, słysząc Lipnicką śpiewającą jeden z największych hitów lat 90., który rozbujał jej karierę. Kiedy wokalistki śpiewały osobno, można było nawet pomyśleć, że to ciekawe połączenie. Ale skala głosu młodej aktorki sprawiła, że aranżacja była zbyt stonowana, jak na możliwości Anity - wspólne partie zawodziły.  

Odkryciem roku w kategorii muzyka okazał się Szczyl z płytą "Polska Floryda" - jego nagrodę odebrała siostra, pieszczotliwie nazwana Szczylówną. Maja Ostaszewska i Karolina Korwin-Piotrowska wręczały nagrodę dla filmu, a przy okazji aktorka dorzuciła się do puli popierających depenalizację marihuany w Polsce (wygrał Łukasz Grzegorzek za obraz "Moje wspaniałe życie").

W tym roku po raz pierwszy w historii wręczona została specjalna Nagroda Publiczności. Spośród wszystkich nominowanych w 12 kategoriach internauci wskazali jednego zwycięzcę – bestsellera bestsellerów, czyli najlepszą ich zdaniem kulturalną premierę 2021 roku. I wygrał ją Mata. "Dziękuję bardzo, nie będę już wiele mówił. To dla mnie wiele znaczy" - rzekł i podziękował przyjaciołom, złożył życzenia urodzinowe koledze i zakończył cytatem z piosenki "za skuna mandat nie krata, hakuna matata". 

Bestsellery Empiku 2021. Lista zwycięzców

MUZYKA

Rap & hip-hop

 • "Młody Matczak", Mata (SBM Label/e-Muzyka)

Pop & rock

 • "Irenka", sanah (Magic Records/Universal Music Polska)

Streaming

 • "I Ciebie też, bardzo", Męskie Granie Orkiestra 2021

Live

 • FEST Festival 2021

FILM

Kino polskie

 • "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" (reż. Jan Holoubek, Kino Świat/AlterDystrybucja

Kino familijne

 • "Mulan" (reż. Niki Caro, Galapagos)

KSIĄŻKA

Literatura piękna

 • "Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte", Joanna Mokosa-Rykalska (Wielka Litera)

Literatura popularna

 • "Terapeutka", B.A. Paris (tłum. Maria Gębicka-Frąc, Albatros)

Rozwój osobisty

 • "Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie", Natalia de Barbaro (Agora)

Literatura polska dla dzieci

 • "Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór", Andrzej Maleszka (Znak Emotikon)

Audiobook

 • "Wilkołak" - serial oryginalny Empik Go i Wydawnictwa Marginesy według scenariusza Wojciecha Chmielarza, w rolach głównych: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Krzysztof Zalewski i Filip Kosior

Podcast

 • "Kryminatorium Empik Go 2" (Marcin Myszka)

Odkrycia Empiku 2021

FILM

 • Łukasz Grzegorzek, "Moje wspaniałe życie" (Gutek Film)

LITERATURA

 • Aleksandra Zbroja, "Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu" (Agora)

MUZYKA

 • Szczyl, "Polska Floryda" (Sony Music Entertainment Poland)
Więcej o: