Nie żyje Krystyna Meissner. Wybitna reżyserka teatralna miała 89 lat

Nie żyje Krystyna Meissner. O śmierci wybitnej reżyserki teatralnej oraz dyrektorki artystycznej poinformował zespół Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Miała 89 lat.
Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

"Z głębokim smutkiem informujemy, że dzisiaj, w wieku 89 lat, odeszła Krystyna Meissner, wybitna reżyserka teatralna oraz twórczyni i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław" - poinformował 20 lutego zespół MFT Dialog na Facebooku.  

"Festiwal pod jej przewodnictwem od początku był nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Jednocześnie Krystyna Meissner trzymała rękę na pulsie wszelkich zmian i trendów w świecie sztuki teatralnej, zapraszając ‘do dialogu’ najwybitniejszych i najodważniejszych twórców" - czytamy we wpisie. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

W serialu Netfliksa w rolę Anny Sorokin wcieliła się Julia GarnerOwijała sobie bogaczy wokół palca. Pomimo wyroku, Anna ma się całkiem nieźle

Krystyna Meissner. Kim była?

Krystyna Meissner urodziła się 19 czerwca 1933 roku. Ukończyła filologię polską i studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w Teatrze Ateneum, gdzie zaprezentowała w ramach tzw. warsztatu trzy sztuki: "Escurial" Michela de Ghelderodego, "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka oraz "Samoobsługę" Harolda Pintera.

W latach 70. była związana z Teatrem Telewizji i z Teatrem Polskim, gdzie zrealizowała m.in. "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Rolę główną zagrała wówczas Nina Andrycz. Meissner współpracowała wówczas z różnymi instytucjami kultury w całej Polsce. Pracowała jako reżyserka w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (1962-1964), Teatrze Polskim w Bydgoszczy (1965-1968), Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu (1968-1969), Teatrze Polskim w Warszawie (1970-1980) i równolegle Teatrze Dramatycznym w Elblągu (wrzesień 1978-1980). Przez trzy lata (1980-1983) kierowała Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Była naczelną i artystyczną dyrektorką w latach 1983-1996 Teatru im. Horzycy w Toruniu.

W 1991 roku powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt", który szybko zyskał rangę najważniejszego przeglądu teatralnego w Europie Środkowo-Wschodniej. W styczniu 1999 przejęła stery Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. Objęła funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego. Pełniła je do 2012 roku. W 2001 roku stworzyła Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dialog-Wrocław", którego celem było doprowadzenie do spotkania artystów z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów w teatrze ciągle jeszcze podzielonej Europy.

Witold Paszt nie żyjeWitold Paszt nie żyje. Wokalistę żegnają przyjaciele. "Był ze mną od zawsze"

Więcej o: