Nie żyje Krystyna Meissner. Wybitna reżyserka teatralna miała 89 lat

Nie żyje Krystyna Meissner. O śmierci wybitnej reżyserki teatralnej oraz dyrektorki artystycznej poinformował zespół Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. Miała 89 lat.
Zobacz wideo Polskie kino coraz częściej zachwyca się PRL-em

"Z głębokim smutkiem informujemy, że dzisiaj, w wieku 89 lat, odeszła Krystyna Meissner, wybitna reżyserka teatralna oraz twórczyni i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław" - poinformował 20 lutego zespół MFT Dialog na Facebooku.  

"Festiwal pod jej przewodnictwem od początku był nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Jednocześnie Krystyna Meissner trzymała rękę na pulsie wszelkich zmian i trendów w świecie sztuki teatralnej, zapraszając ‘do dialogu’ najwybitniejszych i najodważniejszych twórców" - czytamy we wpisie. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Krystyna Meissner. Kim była?

Krystyna Meissner urodziła się 19 czerwca 1933 roku. Ukończyła filologię polską i studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w Teatrze Ateneum, gdzie zaprezentowała w ramach tzw. warsztatu trzy sztuki: "Escurial" Michela de Ghelderodego, "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka oraz "Samoobsługę" Harolda Pintera.

W latach 70. była związana z Teatrem Telewizji i z Teatrem Polskim, gdzie zrealizowała m.in. "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Rolę główną zagrała wówczas Nina Andrycz. Meissner współpracowała wówczas z różnymi instytucjami kultury w całej Polsce. Pracowała jako reżyserka w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (1962-1964), Teatrze Polskim w Bydgoszczy (1965-1968), Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu (1968-1969), Teatrze Polskim w Warszawie (1970-1980) i równolegle Teatrze Dramatycznym w Elblągu (wrzesień 1978-1980). Przez trzy lata (1980-1983) kierowała Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze. Była naczelną i artystyczną dyrektorką w latach 1983-1996 Teatru im. Horzycy w Toruniu.

W 1991 roku powołała do życia Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt", który szybko zyskał rangę najważniejszego przeglądu teatralnego w Europie Środkowo-Wschodniej. W styczniu 1999 przejęła stery Wrocławskiego Teatru Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego. Objęła funkcje dyrektora naczelnego i artystycznego. Pełniła je do 2012 roku. W 2001 roku stworzyła Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dialog-Wrocław", którego celem było doprowadzenie do spotkania artystów z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów w teatrze ciągle jeszcze podzielonej Europy.

Więcej o: