Kamińska opowiada o sukcesach w Polskim Radiu. Suski kontruje: Nie są mi znane

"Pani prezes Kamińska wygłosiła dłuższe expose na temat swoich wielkich sukcesów. (...) Joanna Lichocka wygłosiła też wielką pochwałę jej dotychczasowej działalności" - relacjonuje Juliusz Braun przebieg posiedzenia Rady Mediów Narodowych, podczas którego Agnieszka Kamińska została powołana na następną kadencję na stanowisku prezeski Polskiego Radia. Optymizmu partyjnej koleżanki i zachwytów samej prezeski nie podziela jednak wiceprzewodniczący PiS Marek Suski.

Prezeska Agnieszka Kamińska zatrzymała stanowisko w jednoosobowym zarządzie Polskiego Radia. Głosami wywodzących się z PiS członków Rady Mediów Narodowych (Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka) przedłużono jej urzędowanie na następną kadencję. Juliusz Braun relacjonuje dla Wirtualnych Mediów, że podczas posiedzenia zdecydowano, że zarząd Polskiego Radia pozostanie jednoosobowym organem, uniemożliwiono też rozpisanie konkursu na to stanowisko.

Zobacz wideo Nowe seriale na horyzoncie. W "Monarch" i "Magpie Murders" odkrywamy mroczne tajemnice

Kamińska chwali się sukcesami. Suski komentuje: Nie są mi znane

Rada Mediów Narodowych z powodu decyzji przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego nie miała okazji zapoznać się z listem wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej do przewodniczącego KRRiT, która pisała, że Kamińska "ośmiesza instytucję z blisko stuletnią historią". Czabański, nie chciał też, by członkowie RMN zapoznali się z opinią Rady Programowej Polskiego Radia na temat Agnieszki Kamińskiej. Przypomnijmy, że Radą Programową Polskiego kieruje Marek Suski - organ już w czerwcu ubiegłego roku odrzucił sprawozdanie o realizacji "misji rozgłośni". Suski zwracał uwagę na katastrofalne spadki słuchalności i kiepską ramówkę radiowej Trójki.

>>> Więcej wiadomości ze świata polskich medió na Gazeta.pl<<

Jak opowiada Julisz Braun - opozycyjny członek RMN - zamiast analizy Rady Programowej, przemawiała prezeska Kamińska i wymieniała swoje sukcesy:

Pani prezes Kamińska wygłosiła dłuższe expose na temat swoich wielkich sukcesów. Wśród planów na bieżący rok na pierwszym miejscu wymieniła temat odbudowy pałacu Saskiego. Joanna Lichocka wygłosiła wielką pochwałę dotychczasowej działalności Agnieszki Kamińskiej.

Marek Suski skomentował sprawę dla Wirtualnych Mediów:

Nie są mi znane sukcesy pani prezes Agnieszki Kamińskiej. Polskie Radio jest w zapaści, a jedną z osób, które są temu winne, jest właśnie pani prezes. To zła wiadomość dla słuchaczy Polskiego Radia. Dziś RMN wzięła na siebie winę za fatalne wyniki w Polskim Radiu.

Posła Suskiego chyba nie przekonują argumenty posłanki Lichockiej i prezeski Kamińskiej o tym, by nie traktować wiarygodnie wyników badań słuchalności Radio Track Kantar. Obie uważają, że są to badania prowadzone przez prywatną instytucję dla prywatnych mediów, nie są przeprowadzane na odpowiednio reprezentatywnej grupie badanych i nie oddają istoty misji Polskiego Radia. Komitet Badań Radiowych na zarzuty odpowiedział: w oświadczeniu z początku 2021 roku przekazano, że badania słuchalności są prowadzone w taki sam sposób od dwóch lat i biorą w nich udział respondenci ze wszystkich powiatów.

"Dokonania" Agnieszki Kamińskiej w Polskim Radiu

Agnieszka Kamińska Polskim Radiem kieruje od 2020 roku. W tym czasie: odsunięto od anteny Annę Gacek z niemal 20-letnim stażem w prowadzeniu różnych audycji z powodu rzekomej wady wymowy, doszło do afery z rzekomo sfałszowanymi wynikami głosowania do 1998. notowania "Listy Przebojów Trójki", które wygrała piosenka Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój". W efekcie z radia odeszło kilkudziesięciu wieloletnich pracowników, zarówno dziennikarzy, jak i wydawców. Marek Niedźwiecki, Wojciech Mann, Kuba Strzyczkowski - to zaledwie początek tej listy. Od tego czasu w Trójce zaczął się prawdziwy korowód zmian personalnych: szef rozgłośni zmieniał się kilka razy, a do kadry Trójki dołączyli dziennikarze wcześniej związani m.in. z TVP i Telewizją Republika. Do tego rozgłośnia z miesiąca na miesiąc miała coraz gorsze wyniki słuchalności.

Trójka w 2021 roku miała średnio 1,9 proc., tyle też wyniosła różnica w stosunku do 2020 roku. Z miejsca siódmego spadła na 12., niemal co miesiąc tracąc słuchaczy i odnotowując najniższe wyniki w swojej historii. Dla porównania jeszcze w 2019 roku była czwartą co do popularności rozgłośnią w kraju z 5,1 proc. udziału. Przypomnijmy, że w 2018 roku było to 5,7 proc., a kilka lat wcześniej nawet powyżej 7 proc. Spadki zaliczyła też radiowa Jedynka, która w stosunku do poprzedniego roku zaliczyła spadek o 0,5 punktu procentowego i ma teraz 4,7 proc. udział w rynku słuchalności. To jej najniższy wynik w historii prowadzenia pomiarów.

Więcej o: