Emir Kusturica zgodził się kierować rosyjskim teatrem wojskowym. "Jestem zaszczycony ofertą"

Tego samego dnia, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę w ramach rzekomej ochrony separatystycznych republik Donieckiej i Ługańskiej, Emir Kusturica przyjął od rosyjskiego ministra obrony stanowisko. Serbski reżyser pokieruje moskiewskim Teatrem Rosyjskiej Armii.

"Między jednym przemówieniem a drugim, rosyjskie media poinformowały, że Emir Kusturica przyjął propozycję ministra obrony Siergieja Szojgu i zostanie szefem artystycznym Teatru Rosyjskiej Armii w Moskwie" - napisała tłumaczka literatury rosyjskiej, a także znawczyni teatru i kultury rosyjskiej, Agnieszka Lubomira Piotrowska. Minister zaprosił reżysera na spotkanie w poniedziałek, a ten od razu się zgodził - relacjonuje z kolei słowa Rossiayany Markovskayej, rzeczniczki ministerstwa obrony, serwis DE RT.

Kusturica pokieruje rosyjskim teatrem wojskowym

Siergiej Szojgu podkreśla, że wybrał serbskiego reżysera, bo łączy go z Rosją długotrwała przyjaźń, a także fakt, że filmowiec odgrywa ważną rolę w "zachowaniu i rozwijaniu najważniejszych tradycji rosyjskiej kultury". 67-letni Kusturica podziękował ministrowi za zaufanie i miał podkreślić, że jest bardzo zaszczycony jego propozycją, bo moskiewski Teatr Rosyjskiej Armii ma długą historię - przekazuje agencja Sputnik.

Kusturica podkreślić miał, że w "świecie, w którym wartości zmieniają się bardzo szybko" będzie się starał dochować wierności tradycyjnym cnotom. Zdradził też pierwsze plany na swoją kadencję: zamierza przenieść na deski teatru fabuły swoich kilku nowszych filmów. W puli wybranych do scenicznej adaptacji tytułów ma być także dramat wojenny "Życie jest cudem" o wojnie bałkańskiej.

>>> Więcej wiadomości ze swiata na Gazeta.pl<<<

Emir Kusturica ciągle pozostaje jednym z najbardziej oryginalnych europejskich reżyserów XX wieku. Trzykrotnie został nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes: za film "Czas Cyganów" z 1988 roku, za "Underground" (1995) i "Życie jest cudem" (2004), z najstarszego festiwalu filmowego w Wenecji niemal regularnie wyjeżdża z kolejnymi nagrodami. Do jego najbardziej znanych filmów należą także takie produkcje jak "Czarny kot, biały kot", "Arizona Dream" z Johnnym Deppem i Faye Dunaway w rolach głównych czy nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego "Ojciec w podróży służbowej". Sześć lat temu Emir Kusturica został przez Władimira Putina odznaczony Orderem Przyjaźni. W roku 2005 reżyser przyjął chrzest w obrządku prawosławnym i przyjął wtedy imię Nemanja Kusturica.

Zobacz wideo Co jest celem Rosji? Gen. Pacek: Zdobyć Ukrainę

Kusturica jeszcze w 2021 roku o Putinie powiedział: "Gdybym był Anglikiem, byłbym przeciwnikiem Putina. Gdybym był Amerykaninem, to wręcz bym z nim walczył, ale gdybym był Rosjaninem, to bym na niego głosował". Reżyser poparcie dla Rosji wyraził także, kiedy dokonała aneksji Krymu. Wtedy też koncertował tam ze swoim zespołem "No Smoking Orchestra".

Więcej o: