Wojna z Ukrainą. Muzeum Auschwitz: Ten akt barbarii zostanie osądzony przez historię

Muzeum Auschwitz ostro potępia agresję Rosji na Ukrainę. "Ten akt barbarii zostanie osądzony przez historię, a jego sprawcy - wypada mieć nadzieję - także przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości" - można przeczytać w oświadczeniu.

Muzeum Auschwitz-Birkenau, które powstało w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej zamordowano ponad milion ludzi, wydało oświadczenie w czwartek po południu. Można w nim przeczytać m.in.:

Stojąc w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, nie sposób patrzeć w milczeniu, kiedy ponownie – wyłącznie z powodu obłąkanej pseudoimperialnej megalomanii – giną niewinni ludzie.

Wojciech Mann Mann przed atakiem Rosji rzucił "prorocze" słowa o Polskim Radiu. Teraz apeluje

Muzeum w Auschwitz potępia wojnę z Ukrainą i apeluje: "Jakiekolwiek objawy obojętności stanowią znamię współwiny"

Pracownicy muzeum wyrazili solidarność z obywatelami i mieszkańcami "wolnej, niepodległej i suwerennej Ukrainy, a także ze wszystkimi Rosjanami, którzy mają odwagę przeciwstawiać się tej wojnie". Wzywają także do działania:

To moment, kiedy wolny i demokratyczny świat musi pokazać, czy wyciągnął lekcję z bierności lat trzydziestych ubiegłego wieku. Dziś widać wyraźnie, że jakiekolwiek objawy obojętności stanowią znamię współwiny.

Więcej aktualnych informacji o wojnie z Ukrainą znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT? "Na ten moment nie ma jednomyślności"

W czwartek 24 lutego nad ranem nastąpił atak wojsk rosyjskich na Ukrainę. Wojska Władimira Putina uderzyły z różnych stron, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. 25 lutego nad ranem Rosjanie rozpoczęli bombardowanie stolicy Ukrainy.

Wyspa Węży, Ukraina. Było ich 13, bronili Wyspy Węży. Zanim zginęli, Rosjanie usłyszeli jedno zdanie

Jak przekazał Andrzej Duda po rozmowie z prezydentem Ukrainy, rosyjskie drony zrzucają bomby na miasto. Część pocisków trafia też w budynki mieszkalne. Wcześniej Władimir Putin zapewniał, że atak skierowany jest tylko na cele wojskowe.

Więcej o: