Kazik Staszewski do Roberta Mazurka: "Nie mieszaj do tego aborcji, bo to zabójstwo"

Kazik Staszewski był gościem Roberta Mazurka w programie "Hejt Park". Podczas dwugodzinnego spotkania rozmowa niespodziewanie zahaczyła o temat aborcji. Zaczęło się od rozmowy o narkotykach i o tym, że każdy powinien wyrobić sobie poglądy przez nabyte doświadczenia. Od słowa do słowa doszło do tego, że frontman Kultu otwarcie przyznał się, że jest przeciwnikiem aborcji.

Kazik Staszewski w tekstach piosenek nie tylko opisuje rzeczywistość, ale wyraża w nich także swoje poglądy. Wystarczy przypomnieć, że jego głośna piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój", przez którą rozpętała się afera o anulowanie 1998. notowania "Listy przebojów Trójki", krytykowała Jarosława Kaczyńskiego za to, że odwiedzał cmentarz, kiedy dla reszty społeczeństwa nekropolie były zamknięte z powodu epidemii koronawirusa. Z kolei w piosence "Wiara" z najnowszego albumu Kultu Staszewski śpiewał o pedofilii w kościele i przypadkach jej tuszowania. Nie oznacza to jednak, że we wszystkich sprawach ma poglądy przeciwne do środowisk konserwatywnych.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo "Kult nie ma fanów, ma fanatyków". Fragment filmu o zespole. Od dziś już w kinach!

Staszewski: Aborcja to zabójstwo

22 marca Kazik Staszewski w programie "Hejt Park" rozmawiał ponad dwie godziny z Robertem Mazurkiem. Rozmowa dotyczyła najróżniejszych tematów - zaczynając od tego, jak Staszewski pisze teksty piosenek i czy jest osobą wierzącą, idąc przez to, że zdarzyło mu się występować pod wpływem alkoholu, a kończąc na jego podejściu do aborcji. Do tego ostatniego zagadnienia przeszli trochę przypadkiem, bo gospodarz zapytał wokalistę Kultu, czy i z jakimi narkotykami eksperymentował.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Muzyk przyznał się, że miał doświadczenia z różnymi substancjami i uznał, że coś podobnego powinni zrobić parlamentarzyści, zanim uchwalą jakąś ustawę ich dotyczącą. To zdziwiło Mazurka, który zapytał:

Jesteś nieprzytomny. Jak ty sobie to wyobrażasz? Że każdy parlamentarzysta powinien przejść przez wszystko, wszystkie narkotyki, każda kobieta powinna dokonać aborcji, żeby móc później głosować, czy jest za czy przeciw itd.? Przecież to jest jakiś absurd.

Wtedy też Kazik odpowiedział:

Nie mówię, że każdy, tylko każdy, kto chce mieć wyrobiony jakiś pogląd. I nie mieszaj do tego aborcji, bo tu już mamy do czynienia z zabójstwem.

Wtedy też Robert Mazurek zapytał Kazika, czy jest antyaborcyjny, co ten potwierdził. Nie chciał rozwijać tematu, ale podkreślił:

Praktycznie cudem się na tym świecie znalazłem i jest to wystarczający powód.
 

Jak widać, nie ma to nic wspólnego z religijnym fundamentalizmem, w czasie tego samego wywiadu Kazik podkreślał, że jest niewierzący: - W fazie antyklerykalnej jestem od dawien dawna. Inna sprawa, jakie są moje relacje z Bogiem, jeśli istnieje, albo nie istnieje. Uważam, że należy odróżnić i wyraźnie oddzielić wiedzę od wiary. Nie mam takiej wiedzy, żeby stwierdzić, czy Bóg jest, czy nie ma. Ja nie wierzę, ale znam wielu ludzi, dla których wiara jest niezwykle pomocna.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

We wcześniejszym wywiadzie udzielonym po premierze najnowszej płyty Kultu też podkreślał: " bulwersuje mnie, że Kościół dalej nic nie robi z tą okropną sprawą, która przecież jest dla niego wizerunkowo potworna. To właśnie wybrzmiewa w piosence "Donos do Boga". To są przecież sprawy zamiatane pod dywan".

Więcej o: