Pierwszy transport z pomocą dla ukraińskich muzeów dotarł do Lwowa. To nie koniec akcji

Udało się dostarczyć do Lwowa pierwszy transport z artykułami do pakowania i zabezpieczania zbiorów ukraińskich instytucji kultury. Stamtąd materiały powędrują do kilkunastu placówek na terenie całego kraju, a Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy już planuje następne działania razem z muzealnikami z Norwegii, Danii i ze Szwajcarii.

Polscy muzealnicy chcą pomóc ukraińskim kolegom ochronić ich dziedzictwo narodowe: "Każda wojna to (...) niepowetowane straty w dziedzictwie narodowym i kulturze. Dziś muzea Ukrainy stają w obliczu ekstremalnych wyzwań – jak ochronić i uratować zbiory, jak zachować spuściznę wielu pokoleń, nad którą sprawują opiekę" - czytamy w deklaracji Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy. Ten prowadzi zbiórki pieniędzy i darów, dzięki którym będzie można zapobiec nieodwracalnemu zniszczeniu zbiorów muzealnych naszych sąsiadów. Organizacja jest w stałym kontakcie z ukraińskimi muzealnikami, dzięki czemu jest w stanie na bieżąco ustalać, co i komu jest najbardziej potrzebne.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Zobacz wideo Tak wyglądało wygaszenie świateł w Warszawie. Nagranie z Państwowego Muzeum Etnograficznego

Z pomocą ukraińskim muzeom. Pierwszy transport z darami już w kraju

"Po rozmowach z kilkudziesięcioma instytucjami kultury w Ukrainie wiemy, że najważniejsze jest zorganizowanie konkretnej, rzeczowej pomocy. Niektóre instytucje poprosiły o dostarczenie materiałów zabezpieczających zbiory, inne zwróciły się z prośbą, o sprzęt do digitalizacji dóbr kultury" - przekazał Komitet. W pierwszej kolejności udało się dostarczyć do Lwowa artykuły do pakowania, zabezpieczania i konserwacji zbiorów dla kilkunastu różnych muzeów. To 17 palet, a na nich kartony, taśmy, folie etc. Centrum Ocalenia Dziedzictwa Narodowego i Muzeum przyrodnicze we Lwowie zajmie się dystrybucją tych darów w głąb kraju.

Warto podkreślić, że pomoc dla ukraińskich muzealników płynie z Polski z różnych stron. Dzięki wsparciu konserwatorów sztuki, muzealników, organizacji pozarządowych, prywatnych firm i ministerstwa kultury udało się w ubiegłym tygodniu także przekazać prawie dwa tysiące gaśnic, kilkaset bel wełny mineralnej, setki koców gaśniczych, kilometry taśm montażowych, kurtyny przeciwogniowe i specjalistyczne tkaniny.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Przykładowo Muzeum Narodowe w Poznaniu jeszcze na początku marca wysłano do Narodowej Galerii Sztuki we Lwowie takie materiały jak flizelina, kartony przekładkowe, materiały wypełniające czy wałek do nawijania płótna wyjętego z ram. Poza tym w transporcie znalazła się żywność oraz środki medyczne. W transporcie powrotnym do Polski przywiezionych zostało 600 książek, które Biblioteka Raczyńskich kupiła dla dzieci ukraińskich w Polsce.

Z kolei Archiwa Państwowe przekazały archiwom ukraińskim materiały do zabezpieczenia archiwaliów, w tym 450 sztuk pudeł specjalistycznych do pakowania oraz środki zabezpieczające na wypadek pożaru w magazynach z dokumentami. W transporcie przygotowanym przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa za Granicą Polonika znalazło się m.in. 900 metrów kwadratowych kurtyny przeciwogniowej, 1 200 metrów kwadratowych tkaniny paroprzepuszczalnej oraz 10 kilogramów sznurków szklanych niepalnych.

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego od początku agresji Rosji na Ukrainie pracuje specjalny zespół zadaniowy, który kontroluję sytuację oraz pozostaje w kontakcie z polskimi i ukraińskimi instytucjami kultury. Powołany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy tworzą przedstawiciele blisko 50 polskich instytucji kultury, w tym takich z placówek jak Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, podkreślał w wystąpieniu "Grabież i zniszczenia dóbr kultury w naszym kraju przybrały wyjątkowe rozmiary w czasie II wojny światowej; kulminacją było całkowite obrabowanie i unicestwienie Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego i bezpośrednio po jego upadku. Podobnych strat nie powinien już nigdy więcej ponieść żaden naród i żadne państwo".

Z Komitetem Pomocy Muzeom Ukrainy będzie można kontaktować się przez jego stronę na Muzealnicy Dla Ukrainy na Facebooku oraz przez profil Muzea Ukrainie na Twitterze. Pod numerem 22 376 68 36 będzie możliwy kontakt w języku ukraińskim z Komitetem przez jego sekretariat w Muzeum Powstania Warszawskiego. Natomiast pod numerem 22 376 68 43 będzie możliwy kontakt w języku polskim i angielskim. Dzwonić można również na numer komórkowy 451 056 094. Korespondencję mailową należy kierować na adres: info@muzealnicydlaukrainy.pl.

Więcej o: