Ukraina: w wyniku rosyjskiej inwazji ucierpiały przynajmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego z listy UNESCO

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę uszkodzone lub częściowo zniszczone zostały co najmniej 53 obiekty dziedzictwa kulturowego - wynika z danych UNESCO. Jednym z bardziej dotkniętych rosyjską inwazją miast jest Charków. Tam ucierpiały m.in. Pomnik Holokaustu, Narodowy Teatr Opery i Baletu, Muzeum Sztuki.

Po ataku Rosji na Ukrainę międzynarodowe instytucje kulturalne podjęły szereg inicjatyw mających na celu ochronę obiektów i wartości kulturowych, między innymi poprzez stworzenie systemu satelitarnego monitoringu obiektów dziedzictwa kulturowego i zabytków.

Zobacz wideo Ukraińcy pokazują skutki ataku na Kijów

Ukraina: uszkodzono ponad 50 obiektów z listy UNESCO

Zastępca dyrektora generalnego UNESCO do spraw kultury Ernesto Ottone Ramirez przekazał:

To najnowsza lista, ale nie jest wyczerpująca, ponieważ nasi eksperci nadal weryfikują szereg raportów.

Wśród uszkodzonych dóbr dziedzictwa narodowego jest 29 obiektów związanych z kultem religijnym, 16 zabytkowych budynków, cztery muzea i cztery pomniki. Pięć dotkniętych rosyjską inwazją obiektów znajduje się w obwodzie czernihowskim, kolejne pięć - w obwodzie kijowskim, a 18 - w obwodzie charkowskim. Pozostałe uszkodzone obiekty znajdują się w obwodach: sumskim, żytomierskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim. Dane UNESCO nie obejmują obiektów w Mariupolu i Chersoniu.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W obwodzie charkowskim w wyniku ostrzałów rakietowych ucierpiały: Pomnik Holokaustu, Narodowy Teatr Opery i Baletu, Muzeum Sztuki. Ernesto Ottone Ramirez przekazał również, że Kijów nadal jest narażony na ostrzały, ale jak dotąd nie ma dowodów na uszkodzenie siedmiu obiektów światowego dziedzictwa UNESCO, w tym katedry świętej Zofii.

Pomoc z Polski dla kultury w Ukrainie

Polska aktywnie pomaga Ukrainie w dziedzinie kultury, między innymi w ochronie zabytków. Pomoc obejmuje przede wszystkim zabezpieczenie tamtejszego dziedzictwa Ukrainy. Jak pod koniec marca tłumaczył minister kultury Piotr Gliński, są to m.in. transporty z materiałami, które zabezpieczają dziedzictwo kulturowe, dzieła sztuki w Ukrainie.

Pierwszy transport z pomocą dla ukraińskich muzeów dotarł do Lwowa. To nie koniec akcji Pierwszy transport z pomocą dla ukraińskich muzeów dotarł do Lwowa

Przy stałej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizują je m.in. Narodowy Instytut Dziedzictwa, Archiwa Państwowe, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika", Muzeum Narodowe w Poznaniu, a także Fundacja Dziedzictwa Kulturowego we współpracy z konserwatorami zabytków z całej Polski. Działa też centrum, które zbiera i koordynuje informacje o pomocy od 50 ukraińskich instytucji, które potrzebują wsparcia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Do tej pory do Ukrainy wysłano już kilkanaście transportów z odpowiednimi materiałami. Do tego ukraińscy artyści, którzy uciekli do Polski przed wojną ogą między innymi korzystać z rezydencji artystycznych. Piotr Gliński jest także w stałym kontakcie z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką.

Więcej o: