Rodzice deklarują, że dzieci mają prawo do tajemnic. Badanie obnaża jednak prawdę

W zleconym przez Netflix badaniu Kantar zapytano rodziców w Polsce, czy zainstalowaliby w telefonach swoich dorastających dzieci aplikację monitorującą oraz gdzie są granice zaufania i prywatności w relacji rodzic - nastoletnie dziecko.

W najnowszym serialu platformy Netflix "Zachowaj spokój", która jest polską ekranizacją powieści Harlana Cobena, główna bohaterka Anna instaluje aplikację szpiegującą na telefonie swojego syna. Dlaczego? "Moja bohaterka bezsprzecznie kocha swoje dziecko. Intuicyjnie wyczuwa jednak, że jej dorastający syn podejmuje ryzykowne decyzje" – mówi aktorka Magdalena Boczarska, odtwórczyni roli Anny Barczyk. "Wierzę, że zachowanie bohaterki serialu bardziej prowokuje do dyskusji, niż daje gotowe rozwiązania" – mówi z kolei Harlan Coben, który jest jednym z producentów serialu.

Zobacz wideo "Zachowaj spokój" - polski serial na podstawie powieści Harlana Cobena [ZWIASTUN]

Netflix przeprowadził badanie na polskich widzach

Netflix zlecił z okazji premiery serialu "Zachowaj spokój" badanie dotyczące bezpieczeństwa, zaufania i prywatności w relacji rodzic-nastoletnie dziecko. Przeprowadził je Instytut badawczy Kantar za pomocą badania CAWI realizowane na panelu internetowym Klub Kantar.

Dodajmy, że CAWI to skrót od nazwy Computer Assisted Web Interview. W praktyce jest wywiad prowadzony przy pomocy internetowej ankiety - to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów prowadzenia badań na polskim rynku. W przeprowadzonym w Polsce badaniu wzięło udział 508 rodziców nastolatków w wieku 16-18 lat.

Wyniki badania przeprowadzonego dla Netfliksa

Większość badanych sądzi, że ich dzieci powinny mieć prawo do swoich tajemnic, ale mimo wszystko wymagają od nich, aby informowały, gdzie są oraz zawsze odbierały telefon. 36 proc. uczestników badania wprost przyznaje, że chce kontrolować, gdzie są nastolatki i co w danym momencie robią.

Badanie dotyczące bezpieczeństwa, zaufania i prywatności w relacji rodzic-nastoletnie dzieckoBadanie dotyczące bezpieczeństwa, zaufania i prywatności w relacji rodzic-nastoletnie dziecko Netflix / Kantar Polska

47 proc. rodziców biorących udział w ankiecie byłoby skłonnych zainstalować szpiegującą aplikację w telefonach swoich nastoletnich dzieci. Jako główny powód podają bezpieczeństwo, które 42 proc. badanych wskazuje jako absolutny priorytet spośród wartości istotnych w wychowaniu dzieci. Tylko 7 proc. kategorycznie by odmówiło.

Harlan CobenCoben: Nie znam nikogo bardziej krytycznego wobec pracy Cobena niż ja

37 proc. rodziców, którzy wyrazili chęć instalacji aplikacji monitorującej u dziecka, zgodziłoby się, żeby działała ona w dwie strony, czyli dawała rodzicowi dostęp do danych w telefonie dziecka, a dziecku w telefonie rodzica. Prawie tyle samo - 32 proc. - odmówiłoby. 26 proc. respondentów, którzy odmówiliby zainstalowania aplikacji działającej w dwie strony, twierdzi, że nie wszystkie informacje są odpowiednie dla dziecka, a 22 proc. uważa, że straciliby poczucie komfortu oraz ich bezpieczeństwa.

Badanie dotyczące bezpieczeństwa, zaufania i prywatności w relacji rodzic-nastoletnie dzieckoBadanie dotyczące bezpieczeństwa, zaufania i prywatności w relacji rodzic-nastoletnie dziecko Netflix / Kantar Polska

90 proc. rodziców deklaruje chęć, by ich nastoletnie dziecko dzieliło się z nimi swoimi problemami. Rozwiązanie to szczera rozmowa, czego 91 proc. badanych ma świadomość i uważa, że jest to jedna z najważniejszych metod wychowawczych. Warto podkreślić, że 82 proc. badanych rodziców twierdzi też, że szczerze rozmawia z dziećmi na ważne tematy.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Michalina Kulczykowska, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, komentuje wyniki badania następująco:

Odpowiedzi na zadane pytanie rozkładają się praktycznie równomiernie, co świadczy o tym, że kwestia bezpieczeństwa dzieci budzi w rodzicach wiele dylematów. Mimo że rodzice nastolatków deklarują, iż ufają swoim dzieciom, to jednak wciąż chcieliby mieć nad nimi kontrolę.

"Budowanie i podtrzymywanie relacji rodziców z nastolatkami to wielkie wyzwanie. Sam znam je doskonale, gdyż jestem ojcem dorosłych już dwóch córek i dwóch synów. Nie ma idealnego przepisu na wychowanie. Myślę, że warto rozmawiać ze swoimi dziećmi, a także dbać o to, aby nam ufały" - podkreśla z kolei Harlan Coben. Należy podkreślić, że zaufanie do swoich dzieci oraz poszanowania ich prywatności to również powody wymieniane przez rodziców niezdecydowanych na zainstalowanie aplikacji monitorującej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: