Noc Muzeów Warszawa. Ponad 200 placówek otwartych. Nie tylko muzea. Co z komunikacją miejską?

Noc Muzeów wraca po przerwie spowodowaną pandemią COVID-19, 18. edycja odbędzie się w swojej tradycyjnej postaci. W tym dniu polskie muzea w wielu miastach udostępnią za darmo swoje eksponaty oraz przygotują wiele atrakcji. Nie tylko one wezmą jednak udział w akcji, to też placówki kulturalne, naukowe czy turystyczne.

Noc Muzeów każdego roku cieszy się dużą popularnością. To świetna okazja do darmowego zwiedzenia muzeów czy innych zazwyczaj niedostępnych obiektów, jak np. ruiny Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zakamarki kina Iluzjon. W tym roku w stolicy udział w wydarzeniu bierze aż ponad 200 obiektów.

Zobacz wideo Tworzą związek od lat. W kilka dni wszystko może się zmienić. "Fucking Bornholm" w kinach

Placówki te przygotowują wiele atrakcji m.in. koncerty, warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. W ubiegłym roku w związku z pandemią COVID-19 Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rekomendowało, aby ten czas spędzić, korzystając z atrakcji muzealnych w formie wirtualnej. W tym roku XVIII edycja wróci do swojej tradycyjnej formy (choć wirtualnych atrakcji też nie zabraknie) i odbędzie się w stolicy w nocy z soboty na niedzielę 15 maja.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Noc Muzeów Warszawa. Ponad 200 placówek, nie tylko muzea

Władze Warszawy o planach na tegoroczną Noc Muzeów poinformowały podczas konferencji prasowej w zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych przy ulicy Stalowej, którą notabene będzie można również odwiedzić w sobotę. W programie będą także atrakcje skierowane do osób z Ukrainy - 34 placówki przygotowały programy dla uchodźców. - Z myślą o nich zaplanowano informator także w języku ukraińskim, a 34 placówki przygotowały specjalny program, np. oprowadzanie po Muzeum Warszawy w języku ukraińskim, czy nocne malowanie w Muzeum Łazienki Królewskie - zapowiedziała wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra. 

- 202 placówki w całej Warszawie. Bogata oferta wydarzeń plenerowych. Specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego. Warszawa jest gotowa na XVIII edycję Nocy Muzeów - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Oprócz muzeów w Noc Muzeów otwarta będzie m.in.: zajezdnia autobusowa przy ulicy Stalowej. Zaplanowano paradę i wystawę zabytkowych autobusów, które będą prawdziwą gratkę dla miłośników pojazdów. Przy placu Defilad zobaczymy interaktywną instalację, która pozwoli uczestnikom na zobaczenie ich zdjęcia w formie znanego obrazu. Ponadto przewiduje się 84 wydarzenia plenerowe, jak koncerty na świeżym powietrzu, nocne spacery lub wystawy zewnętrzne. Nadal możliwy będzie też wirtualny udział w niektórych wydarzeniach. Taki program przewiduje 20 instytucji, jak m.in. Fabryka Wedla. 

Cały program wydarzeń jest dostępny i informator (po polsku oraz po ukraińsku) można znaleźć na stronie kultura.um.warszawa.pl

Noc Muzeów Warszawa. Komunikacja miejska

W nocy z soboty na niedzielę pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kursować dłużej. "Autobusy linii 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 będą jeździły do godz. 2:30. Od 19:00 do 1:00 pasażerów zabiorą co ok. 10 minut, a po godz. 1:00 - co ok. 15 minut. Będą też dodatkowe kursy linii N13, N24, N25 i N32, a wiele tras autobusów nocnych obsłużą większe niż zazwyczaj wozy" - czytamy na stronie warszawskiego ratusza

Jeśli ktoś ma ochotę przejechać się zabytkowym autobusem wokół centrum, będzie miał taką możliwość od godz. 19:00 do 22:00 linią A. Autobusy N mają jeździć od godz. 19:00 do 2:00. "Do godziny 2:30, z takimi samymi częstotliwościami jak autobusy, będą kursowały tramwaje linii 2, 4, 9, 24, 26 i 33. Do godziny 23:00 zostanie wydłużone kursowanie 'zabytkowej' linii 36" - podaje ratusz. 

Od godz. 18:00 wszystkie tramwaje linii pierwszej pojadą do pętli Banacha. Od godziny 23:00 tramwaje linii 4, 9 i 26 pojadą trasami skróconymi: 4 Wyścigi - Annopol; 9 P+R Al. Krakowska - Wiatraczna; 26 Wiatraczna - Os. Górczewska, a 33 na wydłużonej: Metro Młociny - Woronicza.

"Również tramwaje będą miały tej nocy specjalna linię - M. Obsłużą ją najnowsze składy Tramwajów Warszawskich jak i te zabytkowe. Spotkać je będzie można w godzinach 13:30 - 18:00 na trasie: Pl. Narutowicz - Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Józefa Poniatowskiego - al. Józefa Poniatowskiego - al. Zieleniecka - Targowa - Kijowska - al. Tysiąclecia - Zajezdnia Praga, a w godzinach 19.00 - 22.00 na trasie: Pl. Narutowicza - Grójecka - Al. Jerozolimskie - most Józefa Poniatowskiego - al. Józefa Poniatowskiego - al. Zieleniecka" - czytamy. 

Pociągi metra linii M1 oraz M2 będą kursowały co siedem i pół minuty do godz. 1:00. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: