Białoruś zakazuje sprzedaży książki "Rok 1984" Orwella - była tam bestsellerem. "Usunąć, zameldować"

Władze Białorusi zakazały sprzedaży dystopii George'a Orwella zatytułowanej "Rok 1984" - pisze niezależny portal Nasza Niwa. Redakcja dotarła do treści rozporządzenia, z którego wynika, że na usunięcie jej ze sklepowych półek księgarze mają czas do 19 maja.

W Mińsku w poniedziałek 16 maja miał zostać zatrzymany wydawca Andrej Januszkiewicz, który tego samego dnia otworzył nowy sklep z książkami w języku białoruskim. Jak podaje białoruski niezależny portal Nasza Niwa, przeprowadzona tam została rewizja. Policja ma na polecenie władz szukać książki George’a Orwella pt. "Rok 1984", "usunąć" z księgarni i "zameldować" o wykonaniu zadania "nie później niż do 19 maja".

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wywiad z Wojciechem Mecwaldowskim ["Powrót" Canal+]

Białoruś. "Rok 1984" był bestsellerem, teraz nakazano jego wycofanie

"Rok 1984", który ukazał się po raz pierwszy dekady temu, był najlepiej sprzedającą się pozycją w 2021 roku na Białorusi. W państwowej sieci "Belkniga" zajął 4 miejsce na liście bestsellerów. Jak podkreśla portal, wynik jest odzwierciedleniem tego, jak ludzie postrzegają procesy zachodzące w kraju. Warto przypomnieć, że książka była zakazana w Związku Radzieckim i innych totalitarnych państwach Europy Wschodniej do 1987 roku. W Polsce pierwsze oficjalne wydanie ukazało się w 1988 roku.

Dawid Wildstein odbiera wyróżnienie od prezydenta Dudy - uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych, w przeddzień 73. rocznicy Powstania Warszawskiego Dawid Wildstein ma order od prezydenta, teraz został wicedyrektorem Trójki

"Rok 1984", czyli opowieść o zniewoleniu człowieka 

George Orwell - zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego - na swoim koncie ma takie pozycje jak: "Folwark zwierzęcy", "W hołdzie Katalonii" czy "Na dnie w Paryżu i w Londynie". Książka "Rok 1984" jest futurystyczną dystopią o licznych podtekstach politycznych. Autor napisał ją pod wpływem bezpośredniego zetknięcia się z władzą Stalina.

To opowieść o zniewoleniu człowieka przez państwo, o przejęciu kontroli nad każdym aspektem życia jednostki, jego uczuć i myśli. Orwellowskie dzieło miał duży wpływ na kulturę, a wiele orwellowskich słów wciąż jest w użyciu: Wielki Brat, nowomowa, myślozbrodnia, nieosoba. Ponadto publikacja wywołała wstrząs, gdyż społeczeństwo mogło się w niej doszukać elementów realnego świata.

<<Reklama>> Ebooki i audiobooki George'a Orwella dostępne są w Publio.pl >>

Maciej Stuhr w Gazeta.pl "Ta książka jest literacką zemstą za lata upokorzeń". Maciej Stuhr czyta w Gazeta.pl

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: