Vangelis nie żyje. Grecki kompozytor miał 79 lat. To autor muzyki do "Rydwanów Ognia" i "Blade Runner"

Vangelis nie żyje - informuje Athens News Agency, powołując się na prawników greckiego kompozytora. Artysta zmarł późnym wieczorem we wtorek 17 maja. Był laureatem Oscara za muzykę do filmu "Rydwany Ognia".

Vangelis nie żyje - przekazują zagraniczne media, m.in. Athens News Agency, która powołuje się na prawników zmarłego artysty, Agencja Reutera czy CNN. Z opublikowanych informacji wynika, że Vangelis odszedł we wtorek 17 maja późnym wieczorem w szpitalu we Francji. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną jego śmierci. CNN przypomina jednak, że niedawno Vangelis był leczony na COVID-19 w tym samym szpitalu, w którym zmarł we wtorek. Miał 79 lat. 

Vangelis nie żyje. Kim był? 

Vangelis, czyli Ewangelos Odiseas Papatanasiu urodził się w Agrii w Grecji 29 marca 1943 roku. Był kompozytorem - tworzył muzykę elektroniczną, a także filmową. Zdobył Oscara za muzykę do filmu "Rydwany Ognia" (1982 r.). Jest też autorem hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w Korei oraz Japonii. 

Zobacz wideo Popkultura odc. 116

Muzyką zaczął się zajmować, gdy miał zaledwie cztery lata. Jako sześciolatek, będący samoukiem, po raz pierwszy wystąpił przed publicznością i zaprezentował kompozycję, którą sam stworzył. Vangelis nie uczył się teorii muzyki, odmawiał też lekcji gry na fortepianie.

 

W latach 60. był członkiem zespołów grających rocka progresywnego, a po emigracji do Paryża był współzałożycielem grupy Apphrodite's Child z Demisem Roussosem na wokalu.

Po rozwiązaniu zespołu rozpoczął karierę solową, komponując muzykę na syntezatorach - z czasem jako ścieżki dźwiękowe do filmów. Największą sławę przyniósł mu utwór "Chariots of fire", do obrazu o tym samym tytule ("Rydwany ognia"). Dotarł on do pierwszego miejsca na liście amerykańskiego Billboardu, stając się jedynym greckim utworem osiągającym szczyt tej listy. Za ścieżkę dźwiękową do "Rydwanów ognia" otrzymał w 1982 roku Oskara.

Hans Zimmer Historia Hansa Zimmera. Nauczyciel gry na pianinie zrezygnował po tygodniu, bo uważał go za słabego ucznia. Bardzo się pomylił

Znany jest też jego utwór "Conquest of paradise" do filmu o wyprawie Krzysztofa Kolumba - "1492. Wyprawa do raju". Vangelis napisał także muzykę do "Blade Runner" ("Łowcy androidów"), a w XXI wieku - między innymi do filmu "Aleksander". Powierzono mu również stworzenie hymnu piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w 2002 roku w Korei i Japonii.

Twórczość Vangelisa i polskie wątki

W twórczości Vangelisa nie brakuje polskich wątków. W 1983 roku napisał, wraz z Jonem Andersonem, kompozycję "Polonaise", dedykowaną Polsce czasu stanu wojennego. Z kolei w 2008 roku skomponował muzykę do filmu "Świadectwo" o Janie Pawle II.

Do Francji wyemigrował po zamachu stanu junty wojskowej w 1967 roku. W 2001 roku został kawalerem Legii Honorowej.

Jasielówka Częściej można tu spotkać ciężarówki wiozące drewno z lasu niż osobówki. A gospodarzem jest znany pisarz

Więcej o: