"Time" wybrał najbardziej wpływowych ludzi. Dziewczyna Spider-Mana okrzyknięta innowatorką roku

"Time" opublikował listę 100 najbardziej wpływowych osób 2022 roku. Zestawienie podzielono na sześć głównych kategorii: artystów, innowatorów, liderów, tytanów, pionierów i ikony. Na liście nie zabrakło rozmaitych przedstawicieli branży rozrywkowej, a w oczy rzuca się spora reprezentacja osób związanych z Marvelem. I tak na przykład Zendaya, która w serii o "Spider-Manie" zagrała główną heroinę, podobnie jak w przypadku "Diuny", pojawiła się na czele kategorii... Innowatorzy.

"Dla mnie Zendaya ma tysiąc lat. Przeżyła już wiele żyć przed tym obecnym. A jednocześnie jest młoda, niczym wiosenny powiew. Przez niewyjaśniony paradoks jednocześnie sprawia wrażenie, że pochodzi z dalekiej przyszłości" - napisał o młodej aktorce reżyser Denis Villeneuve, który z Zendayą pracował przy spektakularnej ekranizacji "Diuny".

Zobacz wideo "Euforia" powraca w 2 sezonie. Zendaya: to nie jest serial dla każdego [ZWIASTUN]

Nie tylko dziewczyna Spider-Mana

Przedstawmy garść statystyk i faktów. Zendaya ma tylko 26 lat, a już jest jedną z najpopularniejszych aktorek na świecie i zarazem najmłodszą zwyciężczynią nagrody Primetime Emmy za główną rolę w serialu "Euforia". Zaczynała jako dziecięca modelka i gwiazda młodzieżowych produkcji Disneya, a już teraz jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych osób i ikon stylu. Jej debiutancki album "Zendaya" trafił na 51. miejsce listy sprzedaży Billboard 200, a singiel "Rewrite the Stars" zdobył certyfikat płyty podwójnie platynowej lub złotej w takich krajach jak USA, Kanada, Wielka Brytania i Australia.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Villeneuve w swoim eseju dla "Time" wychwala młodą artystkę:

Tylko w minionym roku Zendaya błyszczała niczym spadająca gwiazda uchwycona w ruchu w filmie Sama Levinsona 'Malcolm i Marie'. Emocjonalnie eksplodowała jako ekranowa nastolatka w serialu 'Euforia', który jest kulturowym fenomenem. Promieniowała też w filmie 'Spider-Man: Bez drogi do domu' - filmie, który zdominował box office, w roku, w którym stała się muzą skrajności.

Filmowiec podkreśla też, że aktorka jest rzadko spotykanym fenomenem: "Jest autonomiczną siłą twórczą. Ciągle budującą się ikoną kultury. Osobą, która kieruje się czystą inspiracją, empatią i szacunkiem dla swojego rzemiosła. Wykorzystuje autentyczność jako nową supermoc. Wydaje się jednocześnie nieustraszona i bardzo dobrze osadzona w rzeczywistości. Kocham to, że wciąż się śmieje jak dziecko". I dodaje: "Zendaya to przyszłość. I nie ma dla mnie nic bardziej pocieszającego. A to tylko początek".

Najbardziej wpływowi artyści z listy "Time"

Najbardziej wpływowi przedstawiciele świata rozrywki w kategorii "Artyści" minionego roku to: Simu Liu (odtwórca głównej roli w marvelowskim filmie "Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni" o pierwszym w pełni azjatyckim superbohaterze), Andrew Garfield (dwukrotny odtwórca roli Spider-Mana, a także zdobywca dwóch nominacji do Oscara i trzech do Złotych Globów, a także jednej statuetki), Zoe Kravitz (najnowsze wcielenie Kobiety-Kot), Sarah Jessica Parker, Amanda Seyfried, Quinta Brunson, Pete Davidson, Channing Tatum, Nathan Chen, Mila Kunis, Jeremy Strong, Faith Ringgold, Ariana Debose, Jazmine Sullivan i Michael R. Jackson.

'Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni' "Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni" to powiew świeżości w cyklu Marvela

Ale ludzi związanych z szeroko pojętą rozrywką i sztuką na liście znaleźć można także w pozostałych pięciu kategoriach. Poza tym, że fenomenalna Zendaya dostała jedną z okładek jako czołowa przedstawiciela grupy "Innowatorów", razem z nią znalazł się tam też reżyser Taika Waititi (reżyser marvelowskich filmów o Thorze, twórca serialu "Co robimy w ukryciu", zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany) i piosenkarka country Miranda Lambert. A do tego Josh Wardle, twórca zastraszająco popularnej gry "Wordle", w której trzeba odgadnąć słowo dnia w sześciu krokach, a także Michelle Zauner - liderka grupy Japanese Breakfast czy Demna - dyrektor kreatywny domu mody Balenciaga.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Przykłady na tym się nie kończą: Oprah Winfrey i Michelle Yeoh (także ona ostatnio zagrała w filmie Marvela "Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni", pojawiła się też w wychwalanym obrazie "Wszystko wszędzie naraz") wymieniono jako "Tytanki", podobnie jak Kris Yenner. Z kolei Keanu Reeves i Adele to zdaniem redaktorów "Time" niekwestionowane gwiazdy grupy "Ikony". Podobnie jest w przypadku młodego muzyka Jona Batiste'a, który w tym roku świętował sukcesy podczas rozdania nagród Grammy.

Więcej o: