Kalush Orchestra sprzedali kryształowy mikrofon. Kwota robi wrażenie. Pieniądze zasilą armię Ukrainy

Kalush Orchestra są zwycięzcami 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. Ich piosenka "Stefania" zdobyła łącznie 631 punktów, a nagroda - kryształowy mikrofon - została sprzedana za 900 tysięcy dolarów. Pieniądze zasilą ukraińską armię.

Zespół Kalush Orchestra przeznaczył swoją wygraną w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji statuetkę (kryształowy mikrofon) na aukcję charytatywną. "Puchar przywieziony na Ukrainę przez chłopaków z Kalush Orchestra został sprzedany za 900 tysięcy dolarów" - napisali na Instagramie organizatorzy aukcji. Aukcja została wsparta przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy oraz Europejską Unię Językową (EBU), stowarzyszenie nadawców, które organizuje Konkurs Piosenki Eurowizji.

 
Zobacz wideo Dlaczego oceny w szkole są bez sensu?

Kalush Orchestra wpływy ze sprzedaży przekaże na pomoc ukraińskiej armii

Aukcja dobiegła końca w niedzielę (29 maja). Nagrodę kupiła ukraińska giełda kryptowalut WhiteBIT. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup trzech dronów dla Ukraińskich Sił Zbrojnych. "Przyjaciele, jesteście niesamowici! Jesteśmy wdzięczni każdemu z Was, który wpłacił pieniądze na tę aukcję, a szczególnie firmie WhiteBIT, która kupiła puchar za 900 tys. dolarów i od tego czasu stała się właścicielami naszego pucharu. Subskrybujcie ich, oni naprawdę na to zasługują. Chwała Ukrainie! Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy" - napisał zespół na Facebooku.

Zespół z Ukrainy na SBM FFestival

Kalush Orchestra łączy rap z elementami ukraińskiego folku. Zespół założył Oleh Psiuk, raper i frontman zespołu. Dołączyli do niego multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk, Witałij Dużyk oraz DJ MS Kyłymmen. Co ciekawe, formacja powstała kilka miesięcy przed konkursem. Mimo to ich pierwszy singiel "Shtomber Womber" stał się bardzo popularny w kraju i zebrał pozytywne recenzje krytyków muzycznych.

Zespół z Ukrainy dołączył do line-upu nadchodzącej edycji SBM FFestivalu. Szósta edycja imprezy odbędzie się w Warszawie w dniach 25-27 sierpnia. Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczny festiwal ma być odpowiedzią na aktualne wydarzenia na świecie, jednocześnie stając się przestrzenią do integracji polsko-ukraińskiej.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: