Barbie-naukowiec. Ta niezwykła kobieta doczekała się swojej lalki. Data premiery jest nieprzypadkowa!

Ze względu na prowadzone badania porównywano ją do Dian Fossey z "Goryli we Mgle", doczekała się jednak własnego filmu. Lorenz Knauer nakręcił dokument o jej życiu. Jej imię nosi organizacja non-profit działająca na rzecz zwierząt i ochrony środowiska. Niedawno doczekała się także własnej lalki Barbie. Od lat inspiruje ludzi na całym świecie, teraz ma szansę wpłynąć na nowe pokolenie dziewczynek. Kim jest Jane Goodall, którą ostatnio uhonorowała firma Mattel?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mattel od lat wytrwale pracuje nad wizerunkiem swojej marki. Barbie promują różnorodność, wielokulturowość i ciałopozytywność. Firma upamiętnia też kobiety za ich osiągnięcia, projektując inspirowane nimi lalki. W ten sposób doceniono ostatnio znaną przyrodniczkę.

Inspirować przede wszystkim dzieci

Fakt, że wizerunek badaczki stał się dziecięcą zabawką nie jest przypadkowy. Goodall od zawsze starała się zarazić młodych pasjonatów nauki miłością do świata przyrody. To dlatego, że sama zaczęła interesować się nim jako mała dziewczynka. To dzięki czytanym wówczas książkom postanowiła studiować życie zwierząt w Afryce. Nie bez znaczenia był również prezent od ojca - zamiast pluszowego misia, Jane dostała szympansa o imieniu Jubilee. Pluszak nadal towarzyszy jej w pracy i obserwuje ją z kredensu w jej mieszkaniu.

'Czy pszczoły umieją liczyć i czy są tak inteligentne jak ludzie?'. Dzieci pytają Jane Goodall o życie zwierząt/Na zdjęciu Jane Goodall i jej ukochana maskotka z dzieciństwa, Jubilee'Czy pszczoły umieją liczyć i czy są tak inteligentne jak ludzie?'. Dzieci pytają Jane Goodall o życie zwierząt/Na zdjęciu Jane Goodall i jej ukochana maskotka z dzieciństwa, Jubilee The Jane Goodall Institute

Zdaniem Jane każda zmiana zaczyna się od dzieci, dlatego od wczesnych lat należy je uczyć, że są w stanie realnie wpływać na rzeczywistość. Stworzony przez nią program Roots & Shoots finansuje badania prowadzone przez najmłodszych i otacza ich profesjonalną, naukową opieką. Poświęcono jej także odcinek programu Kidspiration TV, prezentującego sylwetki inspirujących postaci.

Tylko notes i ciekawość świata

W wieku 26 lat Jane Goodall wyjechała z Anglii na tereny dzisiejszej Tanzanii, do lasów Gombe, by obserwować niezbadane dotąd życie szympansów. Prowadziła życie nomadki, będąc w podróży praktycznie przez wszystkie dni w roku. Zabrała ze sobą niewiele więcej, niż zeszyt i binokle. Badania potrwały w sumie kilkadziesiąt lat i dostarczyły światu nieznanych faktów na temat naszych zwierzęcych krewnych. W 1960 roku zaobserwowała, że szympansy, podobnie jak ludzie, potrafią wytwarzać narzędzia. Uznano to za jedno z najważniejszych odkryć XX wieku. Goodall odegrała też ważną rolę w kwestii ochrony tego bliskiego nam gatunku.  

Goodall przewidziała swoją własną Barbie?

Badaczka pozytywnie wypowiadała się o pomyśle stworzenia inspirowanej nią Barbie jeszcze zanim zrealizowano ten pomysł. Wcześniej LEGO poświęciło jej specjalny zestaw. Produkt Mattel to jednak coś więcej. Jane stwierdziła, że lalka, która reprezentuje coś więcej, niż ustalone kanony piękna będzie mieć na dzieci dobry wpływ.

Dziewczynki bawiące się Barbie potrzebują wyboru – lalki powinny być nie tylko w wersji bardzo dziewczęcej, jak było kiedyś. Teraz są astronautkami czy lekarkami. Dzieci uczą się o mnie w szkole. Będą zachwycone, jeśli dostaną lalkę podobną do mnie.

Lalka Barbie inspirowana Jane GoodallLalka Barbie inspirowana Jane Goodall Mattel

Nowy produkt Mattel ogłoszono przed znaczącą datą - 14 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Szympansa, zwierzęcia tak istotnego dla badań Jane Goodall. Plastikowy szympans również znajdzie się w zestawie. Zabawka nawiązuje do ekologicznej misji badaczki. Została wykonana w przynajmniej 75 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu. W serii inspirowanych kobietami sukcesu Barbie ukazały się do tej pory między innymi lalki na wzór Eleanor Roosevelt czy bliższej działaniom Goodall polskiej podróżniczki Martyny Wojciechowskiej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo
Więcej o: