Mark Hamill ambasadorem inicjatywy wsparcia Ukrainy. "Wygracie ze złym imperium"

Znany z franczyzy "Gwiezdnych Wojen" aktor został powołany na stanowisko ambasadora inicjatywy United24. O szczegółach zbiórki funduszy na drony dla ukraińskiej armii Mark Hamill porozmawiał z prezydentem Zełeńskim. Podczas rozmowy nawiązał do filmowego uniwersum.

Mark Hamill oficjalnie został ambasadorem globalnej inicjatywy wsparcia Ukrainy, zainicjowanej przez prezydenta Zełeńskiego. Na stanowisko powołano go 29 września 2022 roku. To kolejna zagraniczna gwiazda, która wesprze United24, zbierającą środki dla ukraińskiej armii. 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja porównana do złego imperium

Przedstawiciele organizacji przekazali, że Hamill został zaangażowany w projekt "Armia Dronów", którego głównym celem jest zebranie funduszy na zakup dronów dla wojska, ich konserwację i ewentualną naprawę. Na ten moment Ukraina posiada 986 tzw. UAV-ów, czyli bezzałogowych statków powietrznych za łączną kwotę prawie 52 milionów dolarów. Aktor wypowiedział się o znaczeniu inicjatywy.

Jestem przekonany, że Ukraińcy potrzebują dronów, by chronić swój kraj, wolność i wartości całego demokratycznego świata. Teraz jest idealny czas, by połączyć siły i pomóc Ukrainie wygrać tę wojnę ze złym imperium

- powiedział Mark Hamill, nawiązując do franczyzy "Gwiezdnych Wojen". Analogicznie, Rosja została uznana za filmowe imperium reprezentujące złą stronę mocy, Putin - prawdopodobnie za Imperatora Palpatine.

Zobacz wideo "Gwiezdne wojny" - trudne początki, pretensje aktorów i rekord Guinnessa

W celu ustalenia szczegółów pełnienia funkcji ambasadora, z aktorem połączył się w formie konferencji on-line Wołodymyr Zełeński. 

Jasność przezwycięży ciemność. Wierzę w to, tak jak nasi ludzie. Dziękuję, że podjąłeś się trudnej misji bycia pierwszym ambasadorem projektu "Armia Dronów", by wspomóc tych, którzy nas bronią. To dla nas naprawdę ważne. 

- odpowiedział prezydent. 

To nie pierwszy wyraz wsparcia ze strony aktora

Mark Hamill już wcześniej był zaangażowany społecznie. Wznowienie franczyzy zapoczątkowało debatę nad seksualnością granej przez niego postaci. Aktor napisał w mediach społecznościowych, że orientacja seksualna Luke'a Skywalkera pozostaje do otwartej interpretacji w ramach wyrazu solidarności ze społecznością LGBT. Wyraził też poparcie dla Ukrainy jeszcze zanim zaproponowano mu stanowisko ambasadora United24. Gdy sieć obiegło zdjęcie prezydenta Zełeńskiego, na którym ma na sobie koszulkę z trzema statkami znanymi z uniwersum "Gwiezdnych Wojen", Hamill nie pozostał obojętny. Na swoim oficjalnym profilu na Twitterze opublikował wpis, w którym opowiada się po stronie Ukrainy w trwającym konflikcie.

United24 działa od 5 maja 2022 roku. Jako pierwszy do organizacji przyłączył się piłkarz Andriy Shevchenko. Wśród zagranicznych ambasadorów, poza odtwórcą roli Luke'a Skywalkera, znaleźli się już wcześniej między innymi członkowie zespołu Imagine Dragons czy aktorka i piosenkarka Barbra Streisand. Poza nimi wsparcia inicjatywie udzielają też dyrektor kreatywny domu mody Balenciaga Demna Gvasalia, aktor Liev Schreiber i tenisistka Elina Svitolina. W lipcu 2022 roku przedstawiciele United24 ogłosili, że na rzecz pomocy Ukrainie zebrano ponad 166 milionów dolarów. Obecnie udało się przekroczyć kwotę 180 milionów, dzięki działaniom organizacji w 110 krajach. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: