20 słów w finale konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku. "Kto pytał? Twój stary"

W finale plebiscytu PWN zabraknie dotychczasowego faworyta, promowanego na TikToku "gilberta", ale jury uwzględniło kilka innych propozycji spopularyzowanych przez media społecznościowe i internetowych twórców. Komisja wyłoniła łącznie 20 słów i zwrotów. Są nowe typy do zwycięstwa.

Jury wyłoniło 20 finałowych słów spośród wszystkich propozycji zgłoszonych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku. Konkurs co roku cieszy się sporym zainteresowaniem. W tym roku promowali go również TikTokerzy, zgłaszając własne propozycje. Komisja odrzuciła jednak typowanego do zwycięstwa "gilberta". Na liście wciąż znajdują się jednak określenia zasłyszane w mediach społecznościowych i popularyzowane przez ich użytkowników.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zabrakło "gilberta", ale jest "robi wrażenie" i "naura"

Jednym z faworytów w plebiscycie było słowo "gilbert", o którego zwycięstwo walczyła społeczność zgromadzona wokół TikTokera latwogang. Apel internetowego twórcy obejrzano prawie 3 miliony razy, a definicję nieznanego dotąd wyrażenia podawały wiodące media. Określenie "człowieka, który jest absolutnym mistrzem, czy też geniuszem" zostało jednak uznane przez komisję za niezgodne z regulaminem. Do finału konkursu nie mogą zostać dopuszczone wyrazy jednoznacznie obraźliwe oraz nazwy własne, w tym imiona, pseudonimy, nazwy miast i krajów. W plebiscycie uwzględniono jednak inne propozycje zaczerpnięte z internetu. Jednym z nich jest zwrot "robi wrażenie", spopularyzowany m.in. przez YouTubera MrKryhę, który w ten sposób zareagował na rozmiar kebaba w swoim filmie. Według definicji PWN to "dosłowny lub ironiczny sposób wyrażenia zdumienia lub podziwu", wypowiadany charakterystycznym tonem.

Andrzej Grabowski jako Ferdek Kiepski - 'Świat według Kiepskich' Grabowski: Zagrać taką postać jak Kiepski jest o wiele trudniej niż Gebelsa

 

Innym przypadkiem tego typu jest słowo "naura". Spopularyzował je Masno Gang, ale był też wykorzystywany jako pożegnanie streamera Paramaxila. Od tradycyjnego "nara" różni się wymową "r" z akcentem podobnym do brytyjskiego. "Betoniarz" to z kolei określenie zaczerpnięte z filmiku opublikowanego w serwisie YouTube w 2008 roku.

 

Duble z zeszłego roku

W finałowej dwudziestce znalazły się też słowa, które brały udział w konkursie w poprzednich latach. Wśród nich są "naura", "rel", "sus", "baza" i "essa", które kandydowały w plebiscycie w edycji z 2021 roku. Już wtedy popularnością cieszyła się "essa", która wydaje się też być najczęściej używanym przez młodzież wyrażeniem. Na liście nie zabrakło też nieśmiertelnego również dla millenialsów "twojego starego" i "twojej starej", które tworzą interesujący duet z inną propozycją - retorycznym pytaniem "kto pytał?".

Pełna lista finałowych dwudziestu słów znajduje się poniżej.

 1. baza – wyraz aprobaty dla kogoś/czegoś;
 2. rel – mam tak samo;
 3. betoniarz – odnosi się najprawdopodobniej do profesji, może kojarzyć się także z osobą otyłą, w języku potocznym kojarzy się ze stanem po paleniu marihuany, dawniej zaś z konserwatyzmem;
 4. essa – coś co przychodzi łatwo, wyrażenie pozytywnych uczuć;
 5. cringe – żenada, wstyd;
 6. gigachad – osoba idealna, wzbudzająca podziw;
 7. kto pytał? – pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią komunikatu;
 8. łymyn – żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie zaczerpnięte z angielskiego;
 9. naura – przekształcenie wyrażenia "na razie", pożegnanie;
 10. NPC – osoba, która zachowuje się i ubiera jak inni, ale też mechanicznie, jak postać z gry;
 11. odklejka – stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie wie, co się dzieje;
 12. onuca – sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą, osoba, która usprawiedliwia działania agresora;
 13. pokemon – osoba wyróżniająca się ekstrawaganckim wyglądem;
 14. robi wrażenie – dosłowny lub ironiczny sposób na wyrażenie zdumienia lub podziwu;
 15. siedemnaście (hehe 17) – żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek;
 16. sigma (sigma male) – mężczyzna silny, niezależny i nieafiszujący się swoimi sukcesami;
 17. slay – używane, gdy coś nam się podoba lub jesteśmy z czegoś zadowoleni;
 18. sus – podejrzany, zaczerpnięte z gry "Among Us";
 19. twoja stara/twój stary – dezaprobująca riposta na pytanie "kto?";
 20. UwU – emotkion, oznaczający coś słodkiego, uroczego.

Pamiętnik księżniczki "Pamiętnik księżniczki" powróci na ekrany! Powstaje trzecia część

Więcej o: