20 słów w finale konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku. "Kto pytał? Twój stary"

W finale plebiscytu PWN zabraknie dotychczasowego faworyta, promowanego na TikToku "gilberta", ale jury uwzględniło kilka innych propozycji spopularyzowanych przez media społecznościowe i internetowych twórców. Komisja wyłoniła łącznie 20 słów i zwrotów. Są nowe typy do zwycięstwa.

Jury wyłoniło 20 finałowych słów spośród wszystkich propozycji zgłoszonych w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku. Konkurs co roku cieszy się sporym zainteresowaniem. W tym roku promowali go również TikTokerzy, zgłaszając własne propozycje. Komisja odrzuciła jednak typowanego do zwycięstwa "gilberta". Na liście wciąż znajdują się jednak określenia zasłyszane w mediach społecznościowych i popularyzowane przez ich użytkowników.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zabrakło "gilberta", ale jest "robi wrażenie" i "naura"

Jednym z faworytów w plebiscycie było słowo "gilbert", o którego zwycięstwo walczyła społeczność zgromadzona wokół TikTokera latwogang. Apel internetowego twórcy obejrzano prawie 3 miliony razy, a definicję nieznanego dotąd wyrażenia podawały wiodące media. Określenie "człowieka, który jest absolutnym mistrzem, czy też geniuszem" zostało jednak uznane przez komisję za niezgodne z regulaminem. Do finału konkursu nie mogą zostać dopuszczone wyrazy jednoznacznie obraźliwe oraz nazwy własne, w tym imiona, pseudonimy, nazwy miast i krajów. W plebiscycie uwzględniono jednak inne propozycje zaczerpnięte z internetu. Jednym z nich jest zwrot "robi wrażenie", spopularyzowany m.in. przez YouTubera MrKryhę, który w ten sposób zareagował na rozmiar kebaba w swoim filmie. Według definicji PWN to "dosłowny lub ironiczny sposób wyrażenia zdumienia lub podziwu", wypowiadany charakterystycznym tonem.

 

Innym przypadkiem tego typu jest słowo "naura". Spopularyzował je Masno Gang, ale był też wykorzystywany jako pożegnanie streamera Paramaxila. Od tradycyjnego "nara" różni się wymową "r" z akcentem podobnym do brytyjskiego. "Betoniarz" to z kolei określenie zaczerpnięte z filmiku opublikowanego w serwisie YouTube w 2008 roku.

 

Duble z zeszłego roku

W finałowej dwudziestce znalazły się też słowa, które brały udział w konkursie w poprzednich latach. Wśród nich są "naura", "rel", "sus", "baza" i "essa", które kandydowały w plebiscycie w edycji z 2021 roku. Już wtedy popularnością cieszyła się "essa", która wydaje się też być najczęściej używanym przez młodzież wyrażeniem. Na liście nie zabrakło też nieśmiertelnego również dla millenialsów "twojego starego" i "twojej starej", które tworzą interesujący duet z inną propozycją - retorycznym pytaniem "kto pytał?".

Pełna lista finałowych dwudziestu słów znajduje się poniżej.

  1. baza – wyraz aprobaty dla kogoś/czegoś;
  2. rel – mam tak samo;
  3. betoniarz – odnosi się najprawdopodobniej do profesji, może kojarzyć się także z osobą otyłą, w języku potocznym kojarzy się ze stanem po paleniu marihuany, dawniej zaś z konserwatyzmem;
  4. essa – coś co przychodzi łatwo, wyrażenie pozytywnych uczuć;
  5. cringe – żenada, wstyd;
  6. gigachad – osoba idealna, wzbudzająca podziw;
  7. kto pytał? – pytanie wyrażające brak zainteresowania treścią komunikatu;
  8. łymyn – żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie zaczerpnięte z angielskiego;
  9. naura – przekształcenie wyrażenia "na razie", pożegnanie;
  10. NPC – osoba, która zachowuje się i ubiera jak inni, ale też mechanicznie, jak postać z gry;
  11. odklejka – stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie wie, co się dzieje;
  12. onuca – sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą, osoba, która usprawiedliwia działania agresora;
  13. pokemon – osoba wyróżniająca się ekstrawaganckim wyglądem;
  14. robi wrażenie – dosłowny lub ironiczny sposób na wyrażenie zdumienia lub podziwu;
  15. siedemnaście (hehe 17) – żartobliwa, przekorna riposta na pytanie o wiek;
  16. sigma (sigma male) – mężczyzna silny, niezależny i nieafiszujący się swoimi sukcesami;
  17. slay – używane, gdy coś nam się podoba lub jesteśmy z czegoś zadowoleni;
  18. sus – podejrzany, zaczerpnięte z gry "Among Us";
  19. twoja stara/twój stary – dezaprobująca riposta na pytanie "kto?";
  20. UwU – emotkion, oznaczający coś słodkiego, uroczego.
Więcej o: