Listy miłosne Boba Dylana z czasów młodości sprzedane na aukcji. Kwota robi wrażenie

Odnaleziono zbiór listów Boba Dylana o łącznej objętości 150 stron, które muzyk pisał jako nastolatek. Kolekcja została wylicytowana na aukcji w Bostonie... za ponad 3 mln złotych! O czym gwiazdor pisał w listach do swojej ówczesnej ukochanej?

Bob Dylan to 81-letni amerykański piosenkarz i poeta, który na swoim koncie ma łącznie ok. 125 mln sprzedanych płyt. Otrzymał wiele nagród, m.in. Grammy, Oscara czy Złoty Glob, a w 2016 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po latach odnaleziono korespondencję artysty z jego szkolną miłością.

Zobacz wideo "Ikar. Legenda Mietka Kosza" - teaser

Pokaźna kolekcja listów miłosnych. O czym Bob Dylan pisał do ukochanej?

Odnaleziony zbiór składa się z 42 listów, a ich adresatką była szkolna miłość Roberta Zimmermana (tak wcześniej nazywał się artysta), Barbara Ann Hewitt. Korespondencja przyszłego muzyka z ówczesną ukochaną pochodzi z lat 1957-1959, gdy Bob Dylan był jeszcze nastolatkiem.

W listach przyszły laureat Nobla porusza zarówno tematy typowe dla młodych ludzi, tj. ulubiony wykonawca czy marka samochodu, jak i snuje ambitne plany na przyszłość. Głośno marzy byciu topową gwiazdą muzyki, chce sprzedać płytę w milionie egzemplarzy i występować na scenie. Jest zdeterminowany, by osiągnąć sukces. Aspirujący artysta planuje nawet zmianę nazwiska i przedstawia wybrance potencjalne pseudonimy artystyczne, którymi chciałby się posługiwać, gdy już zrobi karierę. W jednym z listów zaprasza Barbarę na koncert Buddy’ego Holly’ego, a nawet dedykuje jej fragment poezji.

Z korespondencji można wywnioskować, że już jako nastolatek, Bob Dylan dokładnie wiedział, czego chce i jaki ma cel, a wszystkie młodzieńcze plany udało mu się zrealizować z nawiązką.

Listy Boba Dylana wystawiono na licytację. Korespondencję sprzedano za zawrotną sumę

W posiadanie korespondencjiBoba Dylana do Barbary weszła córka kobiety, która odnalazła listy w 2020 roku. W listopadzie tego roku całość kolekcji wystawiono na aukcję organizowaną przez RR Auction w Bostonie. Podczas niej księgarnia Livraria Lello & Irmao z Porto wylicytowała listy za kwotę prawie 670 tys. dolarów, zasilając tym samym swoje archiwum o bardzo cenne zbiory.

Podczas aukcji sprzedano również inne rzeczy związane z artystą, m.in. kilka pamiątek oraz niepublikowane wcześniej wiersze, które Dylan tworzył w czasach studenckich na początku lat 60.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

<<Reklama>> Ebook z prozą Boba Dylana "Tarantula" jest dostępny na Publio.pl >>

Więcej o: