Nasze ulubione książki mogą nam wiele powiedzieć, o tym, kim jesteśmy. Równie istotna jest kwestia wyrobionych nawyków czytelniczych. Związek pomiędzy naszymi zachowaniami a cechami osobowości przeanalizowano w badaniu opublikowanym w Scientific American. Choć wyniki są uogólnione, jedno jest pewne - po przeczytaniu klasyków literatury wzrasta nasza zdolność do odczuwania empatii. Wybory czytelnicze zdradzają jednak dużo więcej.
Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czytanie nie jest wcale tak dalekie od psychologii - to zajęcie, które zaspokaja psychologiczną potrzebę rozrywki. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób ją zaspokajamy. Sięgamy po te treści, które wzbudzają nasze zainteresowanie poprzez prezentowane w nich podzielane przez nas wartości. Dzięki temu ulubione książki stają się odzwierciedleniem tożsamości i poglądów, składających się na obraz osobowości. Już Oscar Wilde twierdził, że to, co czytamy, gdy nie jesteśmy do tego zmuszani decyduje o tym, kim będziemy nie mogąc nic na to poradzić. Niezależnie od tego, czy w wolnej chwili sięgacie po "Portret Doriana Grey'a", kryminały Mroza czy "Harry'ego Pottera", w poniższym zestawieniu każdy z was odnajdzie siebie.
W eksperymencie skupiono się na korelacji między osobowością a ulubionymi książkami badanych, wykorzystując cechy osobowości tak zwanej Wielkiej Piątki. Są to neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Dane zgromadzono za pomocą Facebooka, za pośrednictwem którego użytkownicy mają możliwość "polubienia" najchętniej czytanych tytułów i autorów. Naukowcy odkryli, że te same skupiska gatunków książkowych, jak współczesna fantastyka, manga, dramaty rodzinne czy fikcja dla nastolatków pojawiały się w przypadku osób wykazujących te same cechy osobowości.
Ci, którzy reprezentują tę cechę osobowości z Wielkiej Piątki najczęściej będą sięgać po książki stymulujące ich inteligencję. Chętnie będą kupować w dziale literatury faktu, a ich regały będą pełne powieści reprezentujących klasykę. Naukowcy podali przykłady pozycji czytanych przez ten typ osób:
Przypisywane im cechy to:
W kwestii nawyków, to ludzie, którzy mają wysokie poczucie estetyki. Dbają o to, jak prezentują się posiadane przez nich egzemplarze i sposób, w jaki je przechowują - w starannie uporządkowanych biblioteczkach lub na eleganckich stolikach kawowych. Zwykle uczą się, studiują lub dokształcają na kursach, aby w jakiś sposób poprawić swoje wykształcenie.
Osoby z niskim wynikiem w zakresie otwartości wolą za to czytać rzeczy, które są nieco mniej obciążające dla mózgu. Wystarczy im wszystko, co jest obecne w głównym nurcie, o ile jest łatwe w odbiorze.
Osoby reprezentujące ten typ najchętniej sięgają po treści poszerzające ich wiedzę w lubianej przez nich dziedzinie lub pomagające im w wykonywaniu zawodu. Oto przykłady książek, które czytają:
Przypisywane im cechy to:
Ludzie sumienni nieustannie dążą do doskonalenia siebie. Jeśli lubią czytać, jest to dla nich doskonały sposób, by dążyć do ideału.
Z kolei osoby z niskim wynikiem w zakresie sumienności wybiorą raczej komedie i humorystyczne opowieści. To spostrzeżenie pozwoliło wyjaśnić, dlaczego nastolatki mają zwykle niższy wynik w zakresie sumienności niż osoby w średnim wieku.
Ekstrawertycy potrzebują kontaktu z ludźmi i ich uwielbiają, odzwierciedlają to więc ich czytelnicze wybory. Tematyka czytanych przez nich książek skupia się na relacjach, wchodzeniu w związki, romansach. Lubią też poznawać życiorysy sławnych osób. Z tym typem powiązano następujące pozycje:
Przypisano im następujące cechy:
Udowodniono, że ekstrawertycy szczególnie cenią literaturę afroamerykańską. Może to wynikać z faktu, że Afroamerykanie są bardziej ekstrawertyczni niż biali Amerykanie.
Osoby z niskimi wynikami ekstrawersji (introwertycy) częściej czytają książki fantasy i science fiction, które pozwalają im na ucieczkę do świata wyobraźni.
Ulubione książki osób neurotycznych zaspokajają nie tyle potrzebę rozrywki, co oderwania od otaczającego ich świata. Często kończą się w smutny sposób, a poruszane w nich wątki są bardzo emocjonalne i wywołują łzy. Neurotykom przypisano
Przekładają się one na następujące cechy:
Osoby neurotyczne są też pełne sprzeczności. Lubią zarówno historie podobne do ich własnego życia, z którymi mogą się utożsamić, jak i ucieczki w alternatywne rzeczywistości fikcyjnych światów. Inna interesująca obserwacja poczyniona przez naukowców dotyczyła faktu, że reprezentanci tego typu często wybierali książki na podstawie okładki.
Ludzie, którzy mają niskie wyniki w neurotyczności, wolą książki poświęcone samodoskonaleniu i książki non-fiction.
Ci, którzy reprezentują typ ugodowy, najchętniej wybierają książki ze szczęśliwym zakończeniem, o tematyce religijnej lub rodzinnej. Wyróżniono:
Przypisano im następujące cechy:
Naukowcy odkryli też, że osoby o wysokim wyniku ugodowości wolą literaturę rodzimego kraju lub amerykańską. Osoby z niskimi wynikami ugodowości preferują z kolei książki z kultury rosyjskiej, włoskiej i japońskiej. Mało ugodowy typ wybierze też thrillery psychologiczne czy kultowe klasyki, które kiedyś były zakazane.