Gwiazdy, które zmarły w 2022 roku. Tych artystów pożegnaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy

Ostatni dzień roku to dobry moment na to, by powspominać tych, którzy odeszli w ostatnich miesiącach. W tym roku z ogromnym smutkiem pożegnaliśmy wiele wybitnych osobistości ze świata kultury. Przypomnijmy sylwetki kilku gwiazd, które zmarły w 2022 roku.

W tym roku grono artystów pomniejszyło się o wiele niezwykłych postaci. Straciliśmy twórców kina i teatru, wybitnych muzyków, wokalistów oraz osobistości ze świata mediów. Oto niektórzy z nich. 

Zobacz wideo Zjazd na 20-lecie Harry’ego Pottera. Jest pierwszy zwiastun

Barbara Kraftówna

Pod koniec stycznia w wieku 93 lat odeszła niezwykła aktorka znana z Kabaretu Starszych Panów, Barbara Krafftówna. Artystka zapisała się w pamięci widzów rolą Honoratki w serialu "Czterech pancernych i pies". Stworzyła wiele znakomitych kreacji aktorskich m.in. w filmie Andrzeja Wajdy "Popiół i diament" oraz w melodramacie "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa.

Barbara KrafftównaBarbara Krafftówna Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl;

Jerzy Trela

Jerzy Trela bez wątpienia był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Choć występował również na ekranach i zagrał w wielu znaczących produkcjach, to jego sercu bliższy był teatr niż kino. Od początku kariery związany był z Teatrem Starym w Krakowie, a jego znakomite kreacje aktorskie, m.in. w spektaklach "Dziady" czy "Faust", były wielokrotnie nagradzane. Aktor odszedł w maju w wieku 80 lat.

Jerzy TrelaJerzy Trela Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl;

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka sympatię widzów zdobył rolą Gustlika w serialu "Czterech pancernych i pies". Młodsze pokolenie zna go głównie jako Stacha Japycza z "Rancza". Współpracował z wieloma świetnymi reżyserami, a na swoim koncie ma pokaźny dorobek artystyczny. Kreował postaci w filmach i serialach oraz występował na deskach teatralnych. Zmarł we wrześniu w wieku 94 lat.

Franciszek PieczkaFranciszek Pieczka Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Jerzy Połomski

Jego największe hity, takie jak "Cała sala śpiewa z nami" czy "Bo z dziewczynami", powstały w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, a mimo to znała i śpiewała je cała Polska. Jerzy Połomski był legendą polskiej sceny estradowej. Zmarł w listopadzie dwa miesiące po swoich 89. urodzinach.

Jerzy PołomskiJerzy Połomski Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Robbie Coltrane

Znany jest przede wszystkim ze znakomitej kreacji aktorskiej z serii filmów o przygodach Harrego Pottera. Aktor zagrał postać Hagrida i to właśnie tą rolą zdobył serca widzów. Na swoim koncie ma udział w wielu ciekawych produkcjach m.in. w "GoldenEye" czy "Świat to za mało". Robbie Coltrane zmarł w październiku w wieku 72 lat.

Robbie ColtraneRobbie Coltrane Fot. Amy Muir / Flickr

Louie Anderson

Serial "Świat według Ludwiczka" to kultowa produkcja, której fabuła oparta jest na autentycznych historiach z życia amerykańskiego komika i aktora, Louie Andersona. Artysta od lat zmagał się z nowotworem. W styczniu tego roku przegrał walkę z chorobą i odszedł mając 69 lat.

Louie AndersonLouie Anderson Fot. Rick Rowell / Flickr

Andy Fletcher

W maju brytyjski zespół Depeche Mode poinformował fanów o przykrym wydarzeniu. Współzałożyciel grupy i klawiszowiec, Andy Fletcher, zmarł. Muzyk odszedł w wieku 61 lat.

Andy FletcherAndy Fletcher Fot. Dena Flows / Wikimedia Commons

Gespard Ulliel

Świat kina pożegnał w tym roku Gesparda Ulliel. Francuski aktor znany jest z ról w filmach t.j. "Bardzo długie zaręczyny", "Saint Laurent" czy "To tylko koniec świata". Ulliel zginął w wieku 37 lat w wyniku urazów po nieszczęśliwym wypadku na stoku narciarskim.

Gespard UllielGespard Ulliel Fot. Georges Biard / Wikimedia Commons

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: