Charlotte Lewis pozwała Romana Polańskiego. Reżyser stanie przed sądem. Jest data rozprawy

Francuski sąd karny zdecydował, że Roman Polański odpowie za zniesławienie Charlotte Lewis. Aktorka oskarża reżysera o kwestionowanie prawdziwości jej zarzutów w związku ze sprawą o nadużycia seksualne. Znana jest data rozprawy.

Sąd rozpatrzy pozew Charlotte Lewis przeciwko Romanowi Polańskiemu. Pierwsza rozprawa odbędzie się 5 marca 2024 roku w Paryżu.

Zobacz wideo "Oficer i szpieg" - polski zwiastun nowego filmu Romana Polańskiego

Roman Polański mierzy się z poważnymi oskarżeniami. Reżyser odpiera zarzuty

Charlotte Lewis w 1986 roku wcieliła się w rolę Dolores w filmie przygodowym "Piraci" Romana Polańskiego. W 2010 roku media rozpisywały się na temat publicznych zarzutów aktorki wobec reżysera. Lewis oskarżyła Polańskiego o wykorzystywanie seksualne. Twierdziła, że do nadużyć wobec niej doszło, gdy miała zaledwie 16 lat w prywatnym mieszkaniu reżysera w Paryżu.

W wywiadzie udzielonym "Paris Match" w grudniu 2019 roku Polański zaprzeczył oskarżeniom Lewis, twierdząc, że aktorka kłamie i manipuluje faktami. By potwierdzić wiarygodność swych słów, przytoczył wypowiedź, którą media przypisywały Lewis. Twierdził, że w 1999 roku aktorka wyznała:

Wiedziałam, że Roman zrobił coś złego w Stanach Zjednoczonych, ale chciałam być jego kochanką (...). Prawdopodobnie chciałam tego bardziej niż on.

Zdaniem reżysera to dowód na to, że Lewis była nim zainteresowana, a jej bezpodstawne zarzuty godzą w jego dobre imię.

Lewis wniosła pozew do sądu. Polański odpowie przed sądem

Już w 2010 roku po wyznaniu aktorki, media pytały ją o wypowiedź sprzed lat. Wówczas Lewis zaprzeczała tym doniesieniom i w brytyjskim "News of the World" twierdziła, że taka wypowiedź nigdy nie miała miejsca. — Wiele cytatów przypisywanych mi w artykule nie jest dokładnych — mówiła wówczas aktorka.

Udzielony przez Polańskiego wywiad przelał czarę goryczy. Charlotte Lewis zgłosiła się o pomoc do prawników i w 2020 roku do sądu wpłynął pozew przeciwko reżyserowi.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet600 070 717.

Więcej o: