Organizatorzy plebiscytu z Wydawnictwa PWN zaznaczają, że wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem "essa" znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. "W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu" - możemy przeczytać w komunikacie poświęconym wynikom konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
- Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu". W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych – ocenia Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.
Nagrodę Jury przyznano wyrazowi "odklejka". "Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści" - ocenia PWN.
"Odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja" - tłumaczą dalej organizatorzy konkursu.
- Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie – opisuje profesor Marek Łaziński, członek jury konkursu z Uniwersytetu Warszawskiego.
Dużo głosów zdobyły słowa "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC". Jury komentuje ich wysokie wyniki w ten sposób: "Wskazują one na pewne stałe trendy w nieoficjalnym języku i komunikacji młodzieży. Z jednej strony chodzi o podkreślanie tego, co wzbudza podziw, jest wystrzałowe, zabójczo dobre, stylowe (slay a także slay qeen) z drugiej – o podtrzymywanie kontaktu, zabawę i żarty, do których impulsem jest wiral (popularny fragment filmowy lub mem) (np. betoniarz, a także fraza betoniarzu cztery cztery)".
W pierwszym etapie konkursu internauci nadesłali aż niespełna 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8221 różnych słów i wyrażeń. Do finałowej dwudziestki przeszły: baza, betoniarz, cringe, essa, gigachad, kto pytał?, łymyn, naura, NPC, odklejka, onuca, pokemon, rel, robi wrażenie, siedemnaście, sigma, slay, sus, twoja stara/twój stary, UwU.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.