Są wyniki Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Wygrał wyraz budzący pozytywne emocje

Znamy wyniki tegorocznego plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku. Przy dużej przewadze głosów wygrywa wyraz "essa", którego używa się jako wyraz radości, triumfu lub ogólnych pozytywnych emocji. - Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan - ocenia dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.

Organizatorzy plebiscytu z Wydawnictwa PWN zaznaczają, że wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem "essa" znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. "W tym kontekście warto przypomnieć, że zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne. Może występować w postaci gestu lub emotikonu" - możemy przeczytać w komunikacie poświęconym wynikom konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2022.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 133

- Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu". W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych – ocenia Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury.

Wyróżniona została także "odklejka" - co to znaczy?

Nagrodę Jury przyznano wyrazowi "odklejka". "Słowo oznacza stan, ewentualnie osoby, które są oderwane od rzeczywistości i ten aspekt dotyczy nie tylko zachowania, samopoczucie, ale też oceny wypowiadanych treści" - ocenia PWN.

"Odklejka już wcześniej występowała w języku potocznym, ale przez młodzież została odkryta na nowo dzięki obecnym w slangu jednostkom z przedrostkiem od- odnoszącym się do osób, np.: odklejony, odklejus, odkleja" - tłumaczą dalej organizatorzy konkursu.

- Pewnie nie wszyscy i nie zawsze chcemy być przyklejeni do ziemi, dlatego odklejka podkreśla też, że jesteśmy pod wrażeniem tej nietypowości, nie zawsze oceniamy ją negatywnie – opisuje profesor Marek Łaziński, członek jury konkursu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dużo głosów zdobyły słowa "slay", "łymyn", "betoniarz" czy "NPC". Jury komentuje ich wysokie wyniki w ten sposób: "Wskazują one na pewne stałe trendy w nieoficjalnym języku i komunikacji młodzieży. Z jednej strony chodzi o podkreślanie tego, co wzbudza podziw, jest wystrzałowe, zabójczo dobre, stylowe (slay a także slay qeen) z drugiej – o podtrzymywanie kontaktu, zabawę i żarty, do których impulsem jest wiral (popularny fragment filmowy lub mem) (np. betoniarz, a także fraza betoniarzu cztery cztery)".

W pierwszym etapie konkursu internauci nadesłali aż niespełna 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8221 różnych słów i wyrażeń. Do finałowej dwudziestki przeszły: baza, betoniarz, cringe, essa, gigachad, kto pytał?, łymyn, naura, NPC, odklejka, onuca, pokemon, rel, robi wrażenie, siedemnaście, sigma, slay, sus, twoja stara/twój stary, UwU.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: