Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl przygotował raport o poprawności językowej w polskim Internecie. Przeanalizowano w nim najczęściej pojawiające się błędy w języku internautów w 2021 roku.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
W Internecie piszemy szybko. Liczy się czas, to dlatego często nie zwracamy uwagi na błędy, literówki czy poprawność stylistyczną i składniową. Sytuację pogarsza jeszcze to, że spędzamy dziś zdecydowanie więcej czasu w sieci, niż jeszcze kilka lat temu. Dodatkowo pandemia i związana z nią zdalna nauka i praca doprowadziły do tego, że w 2021 roku porozumiewaliśmy się głównie przy pomocy narzędzi elektronicznych. Więcej wiadomości, komentarzy czy wpisów to również więcej śladów, jakie każdego dnia pozostawiamy w sieci. Raport przygotowany przez Nadwyraz.com pokazuje, jak to odbiło się na jakości internetowej polszczyzny. Analizowano wpisy na Facebooku, YouTube, Wykopie, a także blogach, forach dyskusyjnych czy Twitterze. Pod uwagę wzięto słowa kluczowe, czyli kilkaset najpopularniejszych i najczęstszych błędów językowych.
Największą kopalnią błędów w polskim internecie jest… Facebook. Na drugim miejscu jest Twitter, na trzecim – różne portale internetowe. Facebook z roku na rok staje się coraz większym źródłem błędów i niepoprawnych form. Nieznacznie, w porównaniu do 2020 roku, spadła liczba błędów. W 2021 roku doliczono się 5 105 702 niepoprawnych form. Jakie w 2021 roku zdarzały się najczęściej? Oto 15 najpopularniejszych błędów:
Polacy najczęściej popełniają błędy ortograficzne. Przyczyn jest wiele. Raport wskazuje m.in. braki w edukacji ortograficznej i językowej w szkołach czy przyzwyczajenie do nieprawidłowej postaci graficznej wyrazów. Zbytnia wiara w automatyczne narzędzia, które poprawiają błędy czy literówki, również przyczynia się do zwiększenia frekwencji niepoprawnych form. Jakie jeszcze błędy popełniają Polacy? Ludzią zamiast ludziom, poszłem zamiast poszedłem, w każdym bądź razie zamiast w każdym razie, pod rząd zamiast z rzędu to najczęstsze z nich.