Kiedy odbędzie się pogrzeb Emiliana Kamińskiego? Pogrążona w żałobie żona podała datę

Emilian Kamiński zmarł w wieku niespełna 70 lat z powodu przewlekłej choroby płuc. Aktor i twórca teatru Kamienica odszedł niespodziewanie drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Artysta zostawił po sobie trójkę dzieci i kochającą żonę Justynę Sieńczyłło. To właśnie ona w rozmowie z mediami podała datę i miejsce pogrzebu zmarłego męża.

Emilian Kamiński był cenionym aktorem i reżyserem teatralnym, a także i założycielem Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Widzowie zapamiętają go z ponad setki ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Pojawił się w takich produkcjach jak: "Szaleństwa panny Ewy", "Pan Kleks w kosmosie", "U Pana Boga w ogródku" czy "U Pana Boga za miedzą". Grał też w popularnych serialach telewizyjnych "M jak miłość" czy "Klan". Na pewno aktor zapisał się także w pamięci najmłodszych widzów, zajmował się bowiem również dubbingiem. Wśród najbardziej znanych postaci, którym użyczył głosu, znajdują się bez wątpienia Pumba z "Króla Lwa" oraz Sebastian z "Małej Syrenki".Trzy dni przed śmiercią został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zobacz wideo Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Kiedy odbędzie się pogrzeb Emiliana Kamińskiego?

Żona Emiliana Kamińskiego udzieliła wywiadu Radiu Dla Ciebie. W czasie rozmowy Justyna Sieńczyłło poinformowała, że uroczystoci pogrzebowe Emiliana Kamińskiego odbędą się w środę 4 stycznia 2023 roku. Ceremonia zacznie się o 13 od mszy świętej w warszawskim kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.

Następnie żałobnicy wyruszyć mają na Powązki, gdzie Emilian Kamiński spocznie w Alei Zasłużonych. Rodzina apeluje, żeby zamiast kwiatów dokonywać wpłat na Hospicjum Domowe "Empatia" Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Dokładną informację można przeczytać w ogłoszeniu zamieszczonym przez Teatr Kamienica:

Tak też nie potwierdzają się doniesienia o tym, że pochowany zostanie w rodzinnym grobowcu w Józefowie.

O odejściu aktora poinformował Teatr Kamienica, którego Emilian Kamiński był założycielem i dyrektorem. "Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach..." – możemy przeczytać w pożegnalnym wpisie.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Emilian Kamiński w 1975 roku ukończył z wyróżnieniem warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W tym samym roku zadebiutował jako Paweł w przedstawieniu "Pierwszy dzień wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli. Na dużym ekranie pierwszy raz mogliśmy go zobaczyć w filmie "Akcja pod Arsenałem" z 1977 roku w reżyserii Jana Łomnickiego. Dużą rozpoznawalność przyniosła mu rola niestałego w uczuciach Roberta w produkcji "Tango ptaka" Andrzeja Jurgi z 1980 roku.

Teatr był jego głównym żywiołem, dlatego też założył Fundację Atut i Teatr Kamienica w Warszawie, w którym pracował tak długo, aż starczyło mu sił. "Zgodnie z wolą dyrektora Emiliana Kamińskiego, repertuar Teatru Kamienica pozostaje bez zmian. Twoja umiłowana Kamienica gra i grać będzie zawsze. Dla Ciebie, Dyrektorze..." - poinformowali pracownicy instytucji.

Więcej o: