Pelé nie tylko był gwiazdą piłki nożnej. Na swoim koncie ma kilka ról filmowych

W wieku 82 lat zmarł Pelé. Edson Arantes do Nascimento - legenda i dla wielu najlepszy piłkarz w historii, który trzykrotnie poprowadził Brazylię do zwycięstwa w Mistrzostwach Świata odszedł 29 grudnia 2022 roku w szpitalu w Sao Paulo. Oprócz grania w piłkę nożną, próbował swoich sił w aktorstwie w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Pelé, czyli Edson Arantes do Nascimento zmarł w czwartek 29 grudnia 2022 roku w szpitalu w Sao Paulo. Jego śmierć w rozmowie z agencją Associated Press potwierdził agent byłego piłkarza. Był nie tylko "królem futbolu", ale także politykiem. W latach 1995-1998 pełnił funkcję ministra sportu Brazylii. Poza tym grał także w filmach i serialach. Najgłośniejszym filmem z jego udziałem był obraz Johna Hustona pt. "Ucieczka do zwycięstwa" z 1981 roku.

Więcej ciekawych tekstów ze świata filmów i seriali znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo [MATERIAŁ SPONSOROWANY] To drzewo czy harfa? Nie bez powodu wygląda właśnie tak

Nie tylko piłkarz, ale też aktor

"Ucieczka do zwycięstwa" to dramat sportowy, którego akcja rozgrywa się w niemieckim obozie jenieckim w czasach II wojny światowej. Nazistowscy eksperci od propagandy organizują mecz piłki nożnej pomiędzy alianckimi więźniami a drużyną niemiecką. Chcą w ten sposób pokazać jeńcom swoją przewagę. Ci pierwsi jednak zamierzają wykorzystać zamieszanie towarzyszące grze, aby uciec z obozu.

Fabuła filmu w sposób luźny została oparta na meczu śmierci, który miał miejsce w 1942 roku w Kijowie. Péle w filmie wcielił się w Kaprala Luisa Fernandeza. W produkcji możemy zobaczyć także Sylvestra Stallone, Michaela Caine'a, Bobby'ego Moora oraz polskiego piłkarza, Kazimierza Deynę.

 

Jego pierwszą rolą była postać Plínio Pompeu w telenoweli "Os Estranhos" z 1969 roku, która jest pierwszą operą mydlaną, która pokazuje kontakty z pozaziemską cywilizacją. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych zagrał w dwóch filmach z Brazylii – dramacie "A Marcha" i komedii fantasy "O Barão Otelo no Barato dos Bilhões". Pojawił się także w komedii sportowej "Hotshot".

Legendarny piłkarz to także liczny bohater dokumentów. Pierwszy z nich pojawił się od razu po wygranej Brazylii w mistrzostwach świata w 1962 roku i zwie się "O Rei Pelé". Innym uznanym tytułem jest "Pelé. Narodziny legendy" z 2016 roku, gdzie w tytułowego bohatera wcielił się Kevin de Paula. Najnowszy film pt. "Pelé", zadebiutował na Netfliksie w lutym 2021 roku.

 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: