Edward Norton w szoku. Odkrył, że jest prapraprapraprapraprapraprapraprapra wnukiem Pocahontas

Aktor Edward Norton może i studiował historię, ale i tak był zaskoczony tym, czego dowiedział się w amerykańskim programie rozrywkowym "Finding Your Roots". Zamysł show polega na tym, że aktorzy i celebryci dowiadują się, kim byli ich przodkowie. W przypadku Nortona sprawy przybrały szczególnie interesujący obrót: badacze wykryli, że jest w dwunastym pokoleniu spokrewniony ze słynną Pocahontas.

Edward Norton widzom doskonale jest znany zm.in. z głównej roli w kultowym już "Podziemnym kręgu", występu w "Birdmanie", poprzedniej wersji "Hulka" czy "Czerwonego smoka". Niedawno na Netfliksie premierę miał film "Glass Onion" z jego udziałem, który obecnie jest najchętniej oglądaną produkcją filmową na platformie. Aktor jest także uznanym już producentem filmowym i reżyserem, a jego flagowym projektem był głośny "Osierocony Brooklyn". Urodził się 18 sierpnia 1969 roku w Bostonie i jest najstarszym z trójki rodzeństwa.

Zobacz wideo Nie tylko Christine Baranski. Aktorki i aktorzy z polskimi korzeniami

Edward Norton jest prapraprapraprapraprapraprapraprapra wnukiem Pocahontas

Trzykrotnie nominowany do Oscara Edward Norton wziął udział w dziewiątej już serii programu "Finding Your Roots". Wcześniej jego uczestniczką była np. Glenn Close, która dzięki temu dowiedziała się, że jest spokrewniona zarówno z księżną Dianą, jak i Clintem Eastwoodem.

Norton wiedział, że ma bardzo ciekawe korzenie. Jego dziadek James Rouse był znanym architektem, który m.in. zaprojektował South Seaport w Nowym Jorku i zbudował pierwsze w historii zabudowane centrum handlowe. Aktor nie krył jednak zdziwienia, kiedy badacze z ekipy programu potwierdzili, że w istocie jest potomkiem słynnej Pocahontas. Krewni mu o tym opowiadali, ale nie chciał im do końca wierzyć. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak udało się dotrzeć do tej informacji? Okazuje się, że wszystko jest w papierach. Dzięki konsekwentnemu przeglądaniu aktów urodzenia i certyfikatów małżeństwa, kronik parafialnych i innych podobnych dokumentów, udało się dotrzeć do danych sięgających XVII wieku i w zasadzie niemal początków kolonizacji USA. W stanowych archiwach zachowało się bowiem świadectwo ślubu Pocahontas i Johna Rolfe'a z 5 kwietnia 1614 roku.

Prowadzący program Henry Louis Gates dodał, że dalej sięgnąć już się nie udało i zauważył, że dwa lata po ślubie Pocahontas z Rolfem zmarł William Shakespeare.

Takie odkrycia sprawiają, że człowiek zdaje sobie sprawę z tego, jak małą częścią ludzkiej historii jest

- skwitował odkrycie Norton.

Pocahontas to postać znana dzieciom na całym świecie za sprawą kultowej już kreskówki wytwórni Walta Disneya, która powstała w pierwszej połowie lat 90. Była jak najprawdziwszą postacią, po latach obwołaną "indiańską księżniczką", bo też była córką wodza Powatana, wodza Federacji Powatańskiej. Przewodził on plemieniu, które w swoich najlepszych momentach liczyło nawet 25 tysięcy członków i zamieszkiwało tereny obecnego stanu Wirginia.

Dodajmy, że jej prawdziwe imię to Matoaka (Białe Piórko). Pocahontas to jej przydomek z dzieciństwa i oznacza Małą Psotnicę lub Łobuziaka. John Smith - angielski żołnierz i kolonizator, a później gubernator Wirginii - w swoich pamiętnikach utrzymywał, że uratowała go przed egzekucją, kiedy został pojmany przez rdzennych mieszkańców w grudniu 1607 roku. Badacze nie mają pewności, czy opisane przez niego wydarzenia są prawdziwe. Istnieje także przypuszczenie, że mogło chodzić np. o rytualne przyłączenie kolonizatora do plemienia.

 

Faktycznie jednak zachowały się zapiski o tym, że urodzona około 1595 roku Pocahontas utrzymywała przyjazne kontakty z Anglikami i dostarczała im żywność. Miała też ich w 1609 roku ostrzec, że jej ojciec planuje zamach podczas spotkania dotyczącego dostaw zboża. Cztery lata później Pocahontas została zatrzymana przez Anglików, którzy chcieli doprowadzić do wymiany jeńców z jej plemieniem. Do niczego takiego nie doszło. Zamiast tego Pocahontas nauczyła się mówić po angielsku i się ochrzciła. Przyjęła także nowe imię - Rebecca.

Rycina z wizerunkiem PocahontasRycina z wizerunkiem Pocahontas Simon van de Passe - National Portrait Gallery, Smithsonian Institution / Domena publiczna

Choć była już zaręczona z członkiem plemienia imieniem Kokumem, jej ojciec, a także gubernator Thomas Dale wyrazili zgodę na ślub z Johnem Rolfem. Ten był młodym wdowcem i plantatorem tytoniu, para doczekała się jednego syna, Thomasa. Ten przyszedł na świat w 1615 roku. Rok później Pocahontas z mężem i kilkoma innymi członkami plemienia popłynęła do Anglii (ta część bajki "Pocahontas II" zgadza się z prawdą), by m.in. zabiegać o pieniądze na budowę chrześcijańskiej szkoły dla angielskich i rdzennych dzieci. Spotkała się nawet z angielskim królem Jakubem I, a jej wizyta w Europie przyniosła jej przydomek "indiańskiej księżniczki".

Pocahontas Wielkiej Brytanii nigdy już nie opuściła. Kiedy w 1617 roku przygotowywała się do powrotu, już na pokładzie statku niespodziewanie zachorowała, prawdopodobnie na czarną ospę i 21 marca zmarła. Miała około 20-21 lat. Została pochowana na cmentarzu przy kościele św. Jerzego w Gravesend, jednakże nie jest znana dokładna lokalizacja jej nagrobku - kościół został zniszczony jeszcze w XVIII wieku. Jej potomkinią jest także Edith Wilson, żona prezydenta USA Woodrowa Wilson.

Więcej o: