Ghostwriter książki księcia Harry'ego w ogniu krytyki. Odniósł się do zarzutów w nietypowy sposób

"Spare", jak zatytułowana jest książka o życiu Harry'ego, stała się światowym bestsellerem wśród pozycji non-fiction, a o jej treści od dłuższego czasu rozpisują się media. Zredefiniowała także napięte stosunki w rodzinie królewskiej. Za jej sukces i kształt odpowiada jednak nie tylko Harry. Również ghostwriter musi tłumaczyć się z kontrowersyjnej zawartości. Zrobił to w wymowny, ale dość wymijający sposób za pośrednictwem Twittera.

Treść "Spare", którego tytuł odnosi się do umniejszonej, niemal "zastępczej" funkcji pełnionej przez księcia Harry'ego w rodzinie królewskiej, budziła kontrowersje nie tylko ze względu na przytaczane fakty, ale też sposób ich przedstawiania. Czytelnicy są zdania, że są pełne nieścisłości. Tłumaczyć musi się nie tylko Harry.

Do współpracy zatrudnił cenionego reportażystę

Choć książka Harry'ego promowana jest jako autobiografia, do pomocy w jej stworzeniu książę poprosił ghostwritera. Tak naprawdę za jej treść odpowiada więc John Joseph Moehringer, amerykański pisarz i dziennikarz. W przeszłości współpracował z "New York Timesem" i "Los Angeles Times", wydał także dobrze przyjętą powieść opartą na motywach z własnego życia, "Bar dobrych ludzi", a jego reportaże zainspirowały znany film "Wskrzeszenie Mistrza". Choć pióro Moehringera jest powszechnie cenione - za jego działalność dziennikarską został nawet w 2000 roku narodzony nagrodą Pullitzera - w przypadku "autobiografii" Harry'ego spotkał się z liczną krytyką. Wskazywano między innymi na niekonsekwencję przedstawianych wspomnień, zaburzoną chronologię czy zmyślone cytaty. Jednym z najczęściej wskazywanych błędów był fragment, w którym autor twierdzi, że Harry otrzymał w prezencie konsolę Xbox... na cztery lata przed jej premierą. Teraz ghostwriter odpowiada na zarzuty.

"Granica między pamięcią a faktem jest niewyraźna"

Po tym, jak odbiorcy zaczęli wskazywać na liczne błędy w książce księcia, Moehringer opublikował na Twitterze pochodzący z niej wymowny cytat, który miał posłużyć za komentarz do sprawy.

Moja pamięć jest moją pamięcią… a w tym, co pamiętam i jak to pamiętam, jest tyle samo prawdy, co w tak zwanych "obiektywnych faktach". Kwestie takie jak chronologia i związek przyczynowo-skutkowy to często tylko bajki, które opowiadamy sobie o przeszłości.".

- czytamy. W ten sposób odniósł się zarzutów, że niektóre zawarte w "Spare" stwierdzenia nie były dość dokładne. Taki wydźwięk ma również inny udostępniony przez niego cytat.

Krajobraz, geografia, architektura, tak zapamiętuję. Daty? Przepraszam, muszę je sprawdzić. Dialog? Postaram się jak najlepiej, ale nie potrafię składać dosłownych stwierdzeń, zwłaszcza jeśli chodzi o lata dziewięćdziesiąte.
Zobacz wideo Jak zmieniło się życie Meghan i Harry'ego po odejściu z rodziny królewskiej?

W swoich tłumaczeniach powołuje się jednak nie tylko na cytaty z książki własnego autorstwa. Zacytował również Mary Karr, autorkę "The Art Of Memoir".

Neurolog Jonathan Mink, lekarz medycyny, wyjaśnił mi, że przy tak intensywnych wspomnieniach, często rejestrujemy same emocje, a wszystkie szczegóły rozmywają się w nieczytelny bohomaz. Granica między pamięcią a faktem jest tak niewyraźna, jak między interpretacją a faktem.

- napisała w swojej pracy badaczka. Ci, którzy próbowaliby usprawiedliwić Moehringera twierdzeniem, że autor nie sprawdza się równie dobrze pisząc w imieniu innych, co we własnym, muszą mieć świadomość, że tworzył już na zlecenie innej gwiazdy - tenisisty Andre Agassiego.

Książka o tajemnicach z życia księcia Harry'ego ukaże się również w Polsce. Za przekład odpowiada grupa tłumaczy: Miłosz Biedrzycki, Anna Dzierzgowska, Jan Dzierzgowski, Mariusz Gądek oraz Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik, co wynika ze znacznej objętości autobiografii. Historie rodziny królewskiej opisano na 504 stronach. Zostaną wydane nakładem wydawnictwa Marginesy pod tytułem "Ten drugi", co odnosi się do roli czarnej owcy, jaką zdaniem wielu pełni wśród Windsorów Harry.

<Reklama> Ebook "Ten drugi" autobiografia Księcia Harry'ego jest dostępny na Publio.pl >>

Więcej o: