Nie żyje współtwórca "Ulicy Sezamkowej". Wpadł na pomysł serii dzięki trzyletniej córce

W wieku 93 lat odszedł Lloyd Morrisett, pomysłodawca oraz współtwórca znanego programu edukacyjnego dla dzieci - "Ulica Sezamkowa". Przez lata fascynował się procesem uczenia oraz wdrażania do niego nowych technologii. Jego najpopularniejsze dzieło otrzymało aż 118 nagród Emmy.

Lloyd Morrisett nie żyje. Twórca razem z Joan Ganz Cooney - amerykańską scenarzystką i producentką - założył organizację Sesame Workshop, odpowiedzialną za produkcję edukacyjnych programów dla dzieci. Najpopularniejszą częścią działalności firmy była uwielbiana przez dzieciaki "Ulica Sezamkowa".

Lloyd Morrisett nie żyje. Współtwórca "Ulicy Sezamkowej" miał 93 lata

O śmierci twórcy poinformowała organizacja Sesame Workshop za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przyczyny śmierci Morrisetta nie zostały podane. Współtwórca "Ulicy Sezamkowej" miał 93 lata.

"Opłakujemy odejście naszego szanowanego i kochanego założyciela. Lloyd pozostawia po sobie nienaruszoną spuściznę cenną dla wielu pokoleń dzieci na całym świecie. 'Ulica Sezamkowa' to tylko najbardziej widoczny z efektów jego świetnej pracy, która miała trwały wpływ na życie odbiorców. Był mądry, rozważny, a przede wszystkim wrażliwy. Zafascynowany potęgą technologii nieustannie myślał, jak można wykorzystać ją w nowatorski sposób do skutecznej edukacji" - czytamy w poście.

'Pytanie na śniadanie'Prowadzący "Pytanie na śniadanie" wdał się w sprzeczkę z gośćmi programu

Jak podkreśla przyjaciółka Morrisetta, Joan Ganz Cooney: "Bez Lloyda Morrisetta nie byłoby 'Ulicy Sezamkowej'. To on jako pierwszy wpadł na pomysł wykorzystania telewizji do nauczania przedszkolaków podstawowych umiejętności, takich jak odróżnianie liter i cyfr. Był moim zaufanym partnerem i lojalnym przyjacielem przez ponad pięćdziesiąt lat. Będzie nam go bardzo brakować".

Zmarł twórca "Ulicy Sezamkowej". Jego program otrzymał 118 nagród Emmy

Morrisett był psychologiem eksperymentalnym specjalizującym się w edukacji i komunikacji. Twórcę od czasów studiów fascynował procesem uczenia się oraz kreatywności u ludzi. Po studiach w Yale rozpoczął karierę nauczyciela na Uniwersytecie Kalifornijskim, jednak życie akademickie "nie zrobiło na nim wrażenia". W wywiadach podkreślał, że pracy brakowało tajemnicy i a zajęciom nie towarzyszyło uczucie ekscytacji.

Na pomysł stworzenia "Ulicy Sezamkowej" wpadł dzięki swojej trzyletniej córce. Morrisett zauważył, że Sarah oglądając telewizję, nauczyła się z łatwością wszystkich słyszanych w niej dżingli.

"Nie jest przesadą stwierdzenie, że opanowanie przez Sarę melodii z telewizji doprowadziło do rozpoczęcia eksperymentu znanego jako 'Ulica Sezamkowa'. Skoro telewizja mogła z powodzeniem uczyć słów i muzyki z reklam, to czy nie mogłaby edukować dzieci też pod innym kątem? Wystarczył merytoryczny materiał, zachowujący elementy, które sprawiły, że reklamy okazały się tak skuteczne" - pisze w książce "Street Gang: The Complete History of Sesame Street" Michael Davis.

"Ulica Sezamkowa" zadebiutowała 10 listopada 1969 roku. Seria ma na koncie aż 118 nagród Emmy, czego nie dokonał żaden inny serial telewizyjny. Szacuje się, że aż 77 milionów Amerykanów oglądało program, będąc dziećmi.

Jak opowiadał John Gardner, były prezes Carnegie Corporation z Nowego Jorku, znajomy Morrisetta: "Lloyd nie docenia swojej roli w procesie rozwoju 'Ulicy Sezamkowej'. Jest skromny, ale ludzie, którzy widzieli początki programu wiedzą, że odegrał bardzo znaczącą rolę jako członek tej małej grupy".

 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: