Jan A.P. Kaczmarek zdobył Oscara, teraz jest nieuleczalnie chory. Załamana córka: "Nie jest w stanie się samodzielnie poruszać"

Wybitny polski kompozytor Jan Andrzej Paweł Kaczmarek cierpi na nieuleczalną chorobę. Córka laureata nagrody Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" zaapelowała o pomoc. Artysta potrzebuje specjalistycznego sprzętu i stałej opieki. Niestety dolegliwości uniemożliwiają mu pracę.

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek to polski kompozytor urodzony w Koninie. Pracował nad przeszło 70 dziełami, do których skomponował muzykę. Mowa tu zarówno o filmach długometrażowych, dokumentalnych, jak i polskich oraz amerykańskich spektakli teatralnych. W 2005 roku Kaczmarek otrzymał Oscara za najlepszą muzykę do filmu "Marzyciel" w reżyserii Marca Forstera. Był także nominowany do Złotego Globu oraz nagrody BAFTA.

Zobacz wideo Czy pamiętasz pierwszy finał WOŚP? Sipowicz, Markowska, Adamowicz (i inni) wspominają

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek zmaga się z nieuleczalną chorobą

Artysta jest znany również jako współtwórca instrumentu muzycznego konstrukcyjnie opartego na fidoli. Chodzi o 99-strunowego niewkacza, którego zaprojektował w 1983 roku. Oprócz tego Kaczmarek jest wirtuozem gry dwoma smyczkami na Fidoli Fishera (strunowy instrument powstały w XIX wieku), a także dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki "Transatlantyk".

Niestety wybitny kompozytor od pewnego czasu cierpi na nieuleczalną chorobę. MSA to tzw. zanik wieloukładowy, czyli schorzenie przypominające Parkinsona. Choroba jest niestety znacznie poważniejsza. Medycyna nadal nie dysponuje skutecznymi metodami leczenia dolegliwości, a pacjenci z czasem zmagają się z coraz większym stopniem niepełnosprawności.

W przypadku Kaczmarka uszkodzenia zakończeń nerwowych wywołały problemy z płucami. Córka artysty zrelacjonowała ciężką sytuację ojca w sieci.

Córka Jana A.P. Kaczmarka prosi o pomoc. Jej ojciec walczy z chorobą

"To dla naszej rodziny horror patrzeć, jak ten niesamowity człowiek toczy tak nierówną walkę. Wszystkie próby pomocy tacie się nie powiodły, teraz staramy się zapewnić mu jak najlepsze warunki w domu" - pisze Anastazja Davis.

Kobieta założyła zbiórkę, na której fani artysty mogą wesprzeć go w trudnej sytuacji.

"Tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Potrzebuje także sprzętu np. wózka inwalidzkiego. Nie można go zostawić samego, ponieważ często traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi." - relacjonuje córka kompozytora.

Nowa pogodynka TVN - kim jest Magda Taranta?Nowa pogodynka TVN - kim jest Magda Taranta?

Artysta w związku z chorobą musiał przerwać pracę zawodową. Również jego żona poświęciła karierę, żeby opiekować się partnerem oraz ich siedmioletnim synem. Nic więc dziwnego, że na rodzinę spadło spore wyzwanie finansowe, któremu trudno sprostać. Davis podkreśla, że najbliższa rodzina wsparła jej ojca, jak tylko potrafiła, jej zasoby jednak nie są niewyczerpalne.

W imponującej filmografii Kaczmarka znajdziemy produkcje takie jak: "Całkowite zaćmienie", "Boże skrawki", "Wojna i pokój", "Bracia Karamazow", "Mój przyjaciel Hachiko", "Aż po grób" czy "Magnezja".

Zbiórkę na rzecz wybitnego kompozytora można wesprzeć TUTAJ.

Więcej o: