"Pokusa". Także w prawdziwym życiu Helenie Englert groził gwałt. "Wiedziała, jak to zagrać"

23-letnia Helena Englert zdecydowanie może zaliczyć początek nowego roku jako udany. Na ekrany niebawem wejdzie "Pokusa", w ktorej córka Jana Englerta zagrała główną rolę. Występ w tym filmie wymagał od niej wiele wysiłku, ponieważ niektóre sceny są niezwykle brutalne. Okazuje się, że aktorka w przeszłości miała podobne przykre doświadczenia.

"Pokusa" przedstawia historię opartą na faktach. Atrakcyjna i ambitna Inez (Helena Englert) od zawsze marzy o karierze dziennikarki. Gdy dostaje pracę w popularnym serwisie śledzącym życie gwiazd sportu i ekranu, wydaje jej się, że wielki świat ma na wyciągnięcie ręki. Nie spodziewa się jednak jak dalece różni się on od jej wyobrażeń i jak bardzo może być niebezpieczny dla młodej, niedoświadczonej kobiety.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Popkultura odc. 138

Przykre doświadczenia Heleny Englert

Jedną z najtrudniejszych scen w filmie jest ta, w której Inez zostaje zgwałcona po tym, gdy ktoś podał jej tabletkę gwałtu. Dla Heleny Englert odegranie tego musiało być niezwykle trudne, ponieważ okazało się, że młoda aktorka spotkała się z podobną sytuacją w prawdziwym życiu. O szczegółach tej sytuacji opowiedziała w rozmowie z "Super Expressem" reżyserka filmu, Maria Sadowska:

Helenę to spotkało. Faktycznie, ktoś jej coś dosypał do drinka. Na szczęście nic jej się nie stało, uratowały ją przyjaciółki, zajęły się nią. Ona bardzo dobrze wiedziała, jak to zagrać, ponieważ naprawdę to przeżyła

"Pokusa" to ekranizacja książki Edyty Folwarskiej, którą napisała w oparciu o własne doświadczenia. Pisarka była także współtwórczynią scenariusza. "Super Express" dowiedział się, że gdy poszukiwano aktorki do głównej roli w "Pokusie", nikt nie wiedział o podobnej i niebezpiecznej sytuacji w życiu Heleny Englert.

Maria Sadowska w rozmowie z tabloidem wyjawiła również, że pomimo tego, że koncertuje od lat, to nigdy nie spotkała ją podobna historia:

Ja chyba miałam szczęście, bo ja się osobiście nigdy się na to nie natknęłam

Potrzebujesz pomocy?

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet - 600 070 717.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: