Nie żyje Odd Borre. To pierwszy skandalista Eurowizji w historii

W wieku 83 lat zmarł Odd Borre, norweski wokalista oraz uczestnik Eurowizji w 1968 roku. Artysta zapisał się na kartach historii konkursu w wyjątkowych okolicznościach. Jego występ na Eurowizji w Londynie w 1968 poprzedziła afera w norweskich preselekcjach do konkursu.

O śmierci piosenkarza poinformowała norweska telewizja państwowa NRK. Odd Borre odszedł 28 stycznia w wieku 83 lat. Nie powiedziano w jakich okolicznościach zmarł. Wspomniano jedynie, że wokalista zmarł otoczony swoją rodziną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Kim był Odd Borre?

Urodził się miesiąc przed wybuchem II wojny światowej, czyli w sierpniu 1939 roku w Harstad. Zyskał rozpoznawalność dzięki reprezentowaniu Norwegii w Konkursie Eurowizji w 1968 roku. Jednak przed występem w Londynie wywołał niemały skandal w swojej ojczyźnie.

Piosenkarz wygrał preselekcje Melodi Grand Prix w 1968 roku z piosenką "Jeg har aldri vært så glad i noen som deg". Krótko po tym prasa zarzuciła artyście plagiat utworu "Summer" Cliffa Richarda. W obliczu pierwszego w historii Eurowizji zarzutu o plagiat stacja NRK zdecydowała się uciąć wszelkie spekulacje i zadecydowała, że Borre pojedzie na konkurs z inną piosenką z preselekcji, którą także wykonywał Børre.

 

W konkursie wokalista nie zdobył uznania widzów i jury. Zajął wówczas 13. miejsce. Na tym samym miejscu znaleźli się ex aequo Karel Gott (reprezentował Austrię) i Gianni Mascoio (reprezentant Szwajcarii). Co ciekawe, Cliff Richard wziął udział w tej samej edycji konkursu, gdzie uplasował się na drugim miejscu. Natomiast Eurowizję 1968 wygrała Massiel z Hiszpanii.

W kolejnych latach Borre próbował jeszcze kilka razy dostać się na konkurs. Najbliżej był w 1969 roku, kiedy zajął drugie miejsce w preselekcjach. Przez następne trzydzieści lat zarabiał na życie jako agent ubezpieczeniowy, ale pojawiał się też w programach muzycznych, gdzie był jurorem. Po wieloletniej przerwie od muzyki wrócił na scenę na początku XXI wieku i sporadycznie dawał występy aż do końca życia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Popkultura odc. 139
Więcej o: