Jego pensja w TVP rosła z roku na rok. Jacek Kurski pobił rekord zarobków, gdy odchodził

Jacek Kurski pełnił funkcję prezesa Telewizji Polskiej od 2016 roku. We wrześniu Rada Mediów Narodowych odwołała polityka ze stanowiska. Poseł opozycji opublikował kwotę, jaką zarobił Kurski podczas ostatnich miesięcy pracy w TVP.

TVP przeszła w ostatnich latach sporą metamorfozę. W programach stacji, a także na muzycznych wydarzeniach, które organizuje, ciągle pojawiają się te same nazwiska. Wielu artystów odmawia udziału w inicjatywach Telewizji Polskiej ze względu na swoje poglądy. Nie chcą być utożsamiani z miejscem, w którym pomija się działalność WOŚP, dyskryminuje mniejszości, a w tle przygrywa disco-polo.

Zobacz wideo Netflix szokuje kontynuacją "Różowych lat 70-tych". "Różowe lata 90-te" im dorównają? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

O sytuacji TVP opowiadała niedawno Maryla Rodowicz, która również nie popiera wielu działań stacji. "Artyści nie chcą grać w TVP, bo to jest reżimowa telewizja, rządowa, w związku z tym bojkotują festiwal w Opolu. W związku z tym na takim festiwalu jest mały skład, w kółko te same nazwiska - na festiwalu w Opolu, w koncercie sylwestrowym" - wyjaśnia znana wokalistka. Jednocześnie ubolewa nad takim stanem rzeczy i tęskni za powiewem świeżości na wydarzeniach, w których bierze udział od lat.

Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP. Ile zarabiał zarządzając stacją?

Artyści bojkotują też nagrody przyznawane w TVP. W zeszłym roku wybuchł skandal wokół Wiktorów - artyści nie uznawali nominacji i nie chcieli pojawić się na wydarzeniu. Konsekwencje dla gali są takie, że wręczenie statuetek w tym roku nie odbędzie się wcale.

Katarzyna Cichopek podczas Gali Wiktory 2021Wiktory 2023 się nie odbędą. TVP wycofuje się po zeszłorocznym skandalu

Pieczę nad Telewizją Polską od 2016 roku obejmował Jacek Kurski. Podczas jego rządów nastąpił widoczny spadek zaufania do programów informacyjnych i publicystycznych stacji. Z badań CBOS wynika, że po raz pierwszy w historii odsetek ocen krytycznych wobec TVP przewyższył liczbę pozytywnych opinii. W związku z tym wrześniowa decyzja Rady Mediów Narodowych o odwołaniu Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP dla wielu nie była zaskakująca. Miejsce polityka zajął Mateusz Matyszkowicz.

Tyle zarabiał Jacek Kurski w TVP. Pensja prezesa robi wrażenie

Jakiś czas po roszadach w TVP Adam Szłapka, poseł partii Nowoczesna złożył wniosek do Telewizji Polskiej o udostępnienie informacji o wysokości pensji byłego prezesa, którą pobierał na swoim poprzednim stanowisku.

Jak czytamy w mailu od Roberta Sołeka, zastępcy dyrektora ds. korporacyjnych w Telewizji Polskiej "kwota brutto wynagrodzenia prezesa TVP Jacka Kurskiego w roku 2022 to 854 073,19 zł".

O zarobkach Kurskiego w poprzednich latach sprawowania rządów w TVP pisał portal Wirtualne Media. Z doniesień serwisu wynika, że w 2016 roku prezes Telewizji Polskiej zarobił 304 tysiące zł brutto, rok później 333 tysiące, a w 2018 roku około 414 tysięcy złotych. Jak doliczył się portal, kwota z 2018 roku przekracza siedmiokrotnie ówczesną średnią krajową miesięcznego wynagrodzenia. W roku 2022 za miesiąc pracy Kurski otrzymywał przeszło 100 tysięcy złotych.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: